اهمیت ورزش در نگهداری سالمند

اهمیت ورزش در نگهداری سالمند در منزل

ورزش سالمندان یکی از مهم ترین بخش های فعالیت و برنامه های زندگی این قشر از جامعه هستند که برای افزایش کیفیت زندگی و سالم ماندن به شدت توصیه می شود. اما برای ایجاد یک برنامه ورزش سالمند مناسب، باید چه نکاتی را در نظر گرفت. در این مقاله با ما همراه باشید تا درباره این موضوع ، مطالب بیشتری را بیان کنیم.

سالمندان

سالمندی، بازه ای سنی از زندگی انسان ها است که به عنوان بخش پایانی حیات انسان ها شناخته می شود. یکی از ویژگی های سالمندی را می توان تغییرات واضح در فیزیک ، روان و جنبه اجتماعی افراد دانست. این دوره سنی می تواند به سرعت و یا به صورت آرام اتفاق افتاده و با کاهش نیروی جسمانی و سلامتی آنها کاهش پیدا نماید.

در دوره سالمندی، بیماری های شایعی وجود دارد که می توان بیشتر آنها را ناشی از کاهش ذخایر بدن و کاهش مقاومت آنها دانست. در این سنین ، هوش افراد نیز پایین آمده و می تواند در کنار آن، اختلالات شنوایی و بینایی نیز مشاهده شود.

نگهداری از سالمندان

با توجه به مشکلات و مسائلی که در بخش قبلی ذکر کردیم ، یکی از وظایف فرزندان، مراقبت و نگهداری سالمند است. به طور کلی می توان گفت مراقبت از سالمندان می تواند در منزل و یا مراکز نگهداری سالمندان انجام شود که در این صورت ، لازم است یک فرد یا افرادی از آنها مراقبت نمایند.

اما حتی اگر سالمند بخواهد به صورت خود مراقبتی ، این دوره زندگی را پشت سر بگذارد ، لازم است به جنبه های مختلفی توجه نماید. در این صورت مهم ترین جنبه هایی که باید آنها را مد نظر داشته باشید، بخش تغذیه، بخش ورزش و تفریح و همچنین سرگرمی آنها است.

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا در رابطه با اهمیت ورزش در نگهداری سالمند در منزل مطالب بیشتری را بیان کنیم.

 

ورزش و نگهداری سالمند در منزل

ورزش سالمند

ورزش در هر دوره زندگی یکی از مهم ترین فعالیت های هر فرد است که این فعالیت ، همچنین در سنین سالمندی نیز می تواند بسیار موثر و مهم تر از سایر دوران ها باشد. به طور کلی ، زمانی که سن شما بالاتر از میانگین سنی انسان ها می رود ، داشتن یک سبک زندگی به صورت استاندارد و فعال می تواند بسیار مهم باشد.

ورزش می تواند فواید بسیاری داشته باشد که به طور خلاصه می توان در مورد آن گفت ، ورزش می تواند روند پیری شما را کند کرده و به تاخیر بیاندازد. این فعالیت می تواند یکی از مهم ترین بخش های برنامه زندگی یک فرد میانسال را تشکیل دهد. اما اهمیت ورزش سالمند چیست و چرا باید آن را جدی بگیریم؟ در ادامه با ما همراه باشید.

اهمیت ورزش در نگهداری سالمند در منزل

در مورد اهمیت ورزش به خصوص برای ورزش سالمند، می توان به موارد مختلفی اشاره نمود که در نظر داشتن آنها یک امر مهم است. از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ورزش می تواند کیفیت خواب سالمندان را افزایش دهد. این عامل باعث می شود تا سالمندان بتوانند با خیال راحت و به صورت کامل ، یک خواب عمیق داشته باشند.

یکی از مهم ترین نکاتی که می توان در بحث اهمیت ورزش سالمند به آن توجه نمود، آن است که ورزش می تواند به حفظ یا کاهش وزن سالمندان کمک کند.

ورزش می تواند به افزایش سوخت و ساز بدن کمک کرده و وضعیت سلامتی بدن را تا حد مطلوبی افزایش دهد.

بسیاری از مشکلاتی که برای سالمندان ایجاد شده است ، می تواند تا حد خوبی با تغذیه سالمند و استفاده از برنامه ورزشی مناسب، برطرف شود. از جمله این مشکلات می توان به آلزایمر، بیماری قلبی، فشار خون بالا، چاقی، یبوست، دیابت و … اشاره نمود.

 

اهمیت نگهداری سالمند در منزل

برنامه ورزش سالمند

لازم است در رابطه با تنظیم برنامه ورزش سالمند در خانه ، به یکسری نکات توجه شود که از جمله این نکات می توان گفت:

  • برنامه ورزشی سالمند با ورزش های سنگین در سنین بالای ۵۰ سال نباید ترکیب شود. از جمله این موارد می توان به طناب زدن ، دویدن، پرش های سریع ، دویدن های طولانی و …. اشاره نمود.
  • همچنین لازم است محیط مناسبی برای ورزش سالمندان در نظر گرفته شود. به عنوان مثال نباید سطح زمین شیب دار و یا لغزنده باشد.
  • در برنامه ورزشی سالمندان حتما باید به گرم کردن بدن قبل از ورزش های سنگین توجه شود.
  • با توجه به وضعیت جسمی سالمندان ، ورزش ها می تواند بسیار سبک و به تدریج به سمت ورزش های متوسط پیش رود.
  • گرم کردن بدن سالمندان می تواند با ۱۰ الی ۱۵ دقیقه پیاده روی سریع و حرکات نرمشی انجام شود.
  • با توجه به برنامه ورزشی ، باید حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش را در ۳ روز در برنامه هفتگی سالمند تقسیم کنید.
  • در انتها نیز باید ۱۰ دقیقه زمان برای سرد کردن و ایجاد آرامش بدنی برای سالمندان در نظر گرفته شود.

مراقبت و پرستاری سالمند

جمع بندی

نگهداری سالمند یکی از مهم ترین وظایفی است که فرزندان و جامعه موظف به ادای آن در مقابل افراد مسن و پیر هستند. برای نگهداری و گذراندن صحیح دوره سالمندی ، لازم است به جنبه های مختلفی توجه شود که یکی از انها ورزش سالمندان است. در رابطه با ورزش سالمندان در خانه باید گفت ورزش هایی همچون شنا ، تمارین هوازی ، ورزش های ایروبیک و گروهی ، مدیتیشن و یوگا و پیاده روی می تواند بسیار موثر باشد.

ورزش می تواند برای سالمندان فواید بسیاری داشته باشد. به عنوان مثال از زوال عقل، فشار خون، چاقی و اضافه وزن جلوگیری کرده و سوخت و ساز آنها را افزایش دهد. در خانه می توانید ورزش هایی همچون کشش گردن، بالا بردن پشت، فشار دادن دیوار ها ، منقبض کردن شکم، تعادل روی یک پا، بالا رفتن از روی انگشتان پا ، بال فرشته و … را انجام دهید.

نوشتهٔ پیشین
نگهداری سالمند مبتلا به سرطان
نوشتهٔ بعدی
تاثیر نگهداری سالمند در منزل بر روحیه سالمندان

No results found

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonتماس مستقیم