نگهداری از کودک در منزل

پرستار کودک برای نگهداری از کودک در منزل فعالیت می‌کند. کودک به کسی نیازمند است که مانند مادر از او مراقبت نماید. نگهداری و مراقبت از کودکان نیازمند دانش تخصصی است و به پرستار آموزش دیده نیاز دارد. شرکت خدماتی سما گستر پارسا در زمینه نگهداری از کودک در منزل بصورت کاملا تخصصی و حرفه ای با اعزام پرستار کودک آموزش دیده در سطح شهر تهران و حومه تهران فعالیت می‌نماید.

شاید اکثر خانواده‌ها به دلایلی همچون برنامه‌ریزی کاری، سفر و یا اتفاق‌های پیش بینی نشده مجبور شوند از پرستار کودک برای نگهداری و مراقبت از کودکان بهره‌مند شوند و از او بخواهند در ساعاتی که کنار فرزندشان نیستند وظیفه نگهداری و مراقبت از کودکان دلبندشان را برعهده بگیرد. شاید این اتفاق برای شما ساده به نظر برسد که در واقع در سراسر دنیا پرستار کودک باید دارای ویژگی‌هایی باشد که دانستن آن می‌تواند به هر چه بهتر انتخاب کردن نگهدار کودک به شما کمک کند.

اغلب موسسه‌ها از جمله شرکت خدماتی سما گستر که این خدمات را ارائه می‌دهند دارای نیروهای آموزش دیده و باتجربه استفاده می‌کنند. نگهدار باید آشنایی کامل با روند نگهداری و مراقبت از کودک را داشته باشد؛ چرا که می‌توان گفت نحوه مراقبت از کودک می‌تواند تاثیر بسزایی در آینده کودک داشته باشد.

پرستار کودک باید دارای حس مادرانه باشد به طوریکه احساس کند کودکی که وظیفه نگهداری از آن را بر عهده دارد همچون فرزند خود می باشد. در اینصورت می تواند اعتماد کودک را جلب کرده و احساس آرامش بین آنها حاکم شود.

وظایف عمده نگهدار کودک

  • تهیه غذا با توجه به سن کودک
  • مراقبت از پوست کودک
  • استحمام منظم کودک
  • بازی با کودک
  • برخورد مناسب با کودک و ایجاد حسن آرامش
  • تربیت کودک (رفتار مناسب با کودک)
  • نحوه صحبت کردن مناسب (کودکان از نگهدار الگو برداری می‌کنند)

تهیه غذا با توجه به سن کودک

غذا و تغذیه کودک از اهمیت بسیار بالایی در هنگام مراقبت از کودکان دارد.
از مهمترین وظایفی که نگهدار کودک در حین انجام کار در منزل کارفرما بایستی به آن توجه ویژه داشته باشد تغذیه کودک است. داشتن حداقل سه وعده غذایی کامل برای کودکان ضروری است. لازم است که پرستار کودک در هنگام آماده سازی غذا به انواع مواد مورد نیاز جهت رشد هرچه بهتر کودک توجه داشته باشد و در برنامه غذایی کودک انواع غذاها که شامل انواع ویتامینها، مواد معدنی و سایر مواد مورد نیاز کودک می شود را بگنجاند. همچنین تشویق کودک به خوردن میوه، شیر و دانه های مغذی در میان وعده‌ها از وظایف مهمی است که پرستار کودک حتماً باید انجام دهد. لازم به توضیح است که کلیه موارد با هماهنگی و توافق با والدین کودک ( بویژه مادر ) صورت خواهد پذیرفت.

مراقبت از پوست کودک

با توجه به حساسیت پوست کودکان هرگز نباید از محصولات بهداشتی مخصوص بزرگسالان برای کودکان استفاده نمود.
برای این منظور نگهدار سالمند باید دقت لازم را داشته باشد که از محصولات برای کودک استفاده نکند.
همچنین نگهدار سالمند باید از دستمال مرطوب برای پاک کردن دور دهان یا دست‌های کودک استفاده کند.

استحمام منظم کودک

یکی از کارهای مهم نگهدار کودک، شستشوی پوست کودک است اما برخلاف تصور عموم، اگر کودک هنوز نوزاد است، به خصوص در فصول سرد، حمام کردن هر روزه او تاثیرات نامطلوبی دارد. نوزادان نباید بیشتر از ۳ نوبت در هفته حمام شوند. چرا که به گفته پزشکان، نوزادانی که به طور مکرر حمام می‌کنند، دچار مشکلات پوستی شدیدی مانند اگزما می‌شوند. بهترین زمان استحمام صبح یا در انتهای روز، قبل از تغذیه است که پس از آن نوزاد شیر بخورد و بخوابد.

نگهداری کودک

بازی با کودک

از دیگر وظایفی که از نگهدار کودک انتظار می‌رود آموزش به کودک است. آموزش‌هایی که پرستار کودک با توجه به قابلیت‌هایی که به مرکز اعلام کرده و با هماهنگی و موافقت والدین کودک ارایه می نماید شامل آموزش نقاشی، موسیقی و انجام بازی های فکری می باشد. نگهدار کودک باید به این توجه داشته باشد که بازی با کودکان و در اختیار قراردادن اسباب بازی‌های مناسب، در رشد مغز کودک بسیار مؤثر است.

برخورد مناسب با کودک و ایجاد حسن آرامش

در ابتدای آشنایی کودک با نگهدار امکان دارد رفتار کودک با پرستار صمیمی نباشد که وظیفه نگهدار کودک این است که با او ارتباط برقرار کرده و در کودک حس اعتماد را ایجاد کند تا او بتواند سریعتر به نگهدار خود اطمینان کرده و به مرور زمان با او خو بگیرد.

کودکانی که در سنین پایین هستند حساسیت بیشتری نسبت به کسانی که با او زندگی می‌کنند دارند از جمله پدر و مادر که از لحظه تولد آنها را دیده‌اند پس حق دارند در ابتدا با نگهدار خود ارتباط خوبی نداشته باشند، به زبان عامیانه بهانه گیری می‌کنند که این موضوع می‌طلبد نگهدار کودک با صحبت کردن در مورد علایق او و ایجاد حس اعتماد، بیشتر به کودک نزدیک شود.
جهت استخدام پرستار کودک آموزش دیده و مورد اعتماد همین الان با ۰۹۱۲۳۳۷۵۷۱۸ تماس بگیرید.
فهرست
Call Now Buttonتماس مستقیم