معمولاً وقتی که والدین یک خانواده سنین میانسالی خود را سپری می کنند و به دلیل ناتوانی جسمی، از پس انجام کارهای روزمره خود بر نمی آیند، فرزندان به دلیل مشغله های کاری خود بین نگهداری سالمند در منزل و یا نگهداری از آن در خانه سالمندان دودل می باشند و نمی دانند که کدام گزینه را انتخاب کنند. در این مطلب می خواهیم به بررسی مزایا و فواید پرستاری سالمند در منزل و پرستاری شبانه روزی سالمند بپردازیم. مراقبت از سالمند در خانه نیازمند شرایطی است تا به درستی از آنان مراقبت شود. بهتر است رژیم غذایی آنان به درستی رعایت شود و در خانه محیطی ایجاد شود که کمترین آسیب را ببینند. در ادامه این مقاله توضیحاتی درباره کارهایی که باید برای پرستاری سالمند در خانه انجام شود را بیان کرده ایم.

نگهداری سالمند در منزل

برای نگهداری سالمند در منزل یا پرستاری سالمند در منزل بهتر است محیطی را فراهم کنید که شخص سالمند و یا بیمار در آن احساس آرامش و راحتی داشته باشد زیرا این کار برای بهبود افراد خیلی بهتر از مراکز درمانی و نگهداری سالمند می تواند موثر واقع شود. تجربیات و تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است بیانگر این بوده که عشق ورزیدن و محبت به سالمند و یا بیمار در روند بهبودی وی تاثیر زیادی داشته است. برای این که روند بهبودی سریع تر صورت پذیرد و زندگی سالمندان راحت تر و کیفیت بیشتری داشته باشد، بهتر است که یک پرستار را برای آن ها استخدام کنید و یا از گروه هایی که جهت خدمات مراقبت وجود دارند در این زمینه مشاوره بخواهید.

 

مراقبت از سالمند

مراقبت کردن از سالمند تا آن جایی مهم است که امروزه در کشور ایران به فکر ایجاد یک رشته دانشگاهی جدید تحت عنوان نگهداری سالمند و حمایت از آنها می باشند. مراقبت از سالمندان با نگهداری و پرستاری از آنها تفاوت هایی دارد که اگر شما می خواهید در این زمینه فعالیت داشته باشید باید با این تفاوت ها آشنایی های لازم را به دست آورید.

خدمات مراقبت از سالمند شامل تمامی مواردی می باشد که در پرستاری از سالمند قرار می گیرد. البته به جز خدمات پزشکی که آن باید فقط توسط پرستار آموزش دیده انجام شود که در این مدل مراقبت از سالمند می توانید از یک بهیار تجربی که با عملیات تزریق دارو آشنایی دارد استفاده کنید.

فردی که مراقبت سالمند می باشد یک رتبه بالاتر از فردی است که نگهدار سالمند است. چرا که مراقب سالمند دارای تجربه و توانایی های بیشتری برای نگهداری از سالمندان می باشد. مراقبت سالمند یکی از کار های دائمی به شمار می رود و شاید گاهی از عهده فرزندان سالمند هم خارج باشد. هرگز نباید مراقب سالمند یک شغل در نظر بگیریم. نگهداری از سالمند شغل نیست علاقه و عشق است. همانطوری که سالمند با عشق و علاقه فرزندان خود را بزرگ کرده اکنون لایق عشق ورزیدن است. با توجه به نیاز های هر سنی، سالمندان هم نیز نیاز های خاص خود را دارند.

ویژگی های مراقب سالمند

اولین نکته ای که در مراقبت کردن از سالمند باید در نظر گرفته شود این است که فرد مراقب سالمند این کار را از روی اجبار انتخاب نکرده باشد و این کار را با علاقه و میل درونی خود انجام دهد. اگر پرستار روحیه خوب و نگرش مثبتی نسبت به این موضوع نداشته باشد بدون شک افسرده می شود و این افسردگی را به فرد سالمند انتقال می دهد و موجب رنجش و آزار او نیز می گردد.

نگهداری سالمند اصول و ویژگی های خاصی دارد و باید آن ها را از پیش فرا گرفته باشید. تا بتوانید بدخلقی ها و بی خوابی های فرد سالمند را تحمل کنید. و با کلامی دلنشین یکی از عواملی باشید که در به وجود آمدن آرامش در فرد سالمند تاثیر داشته باشد.

بدون شک اگر چنین باشد شما هم از همنشین بودن با فرد سالمند لذت خواهید برد. فردی که از سالمند مراقبت می کند می تواند یک فرد با تجربه و یا یک بهیار باشد که توانایی برطرف کردن نیاز های سالمند را به خوبی داشته باشد. یکی از مجموعه هایی که پرستارهایی دلسوز و وظیفه شناس دارد مجموعه سماگستر پارسا می باشد که شما می توانید برای مراقبت کردن از سالمندان خود از این مجموعه مشورت های لازم را دریافت کنید و از آنجایی که این مجموعه کارمندان متخصصی دارد به خوبی می توانید در این زمینه به شما کمک کند.

آموزش نگهداری و مراقبت از سالمند

نگهداری و مراقبت از سالمند یا والدین سالخورده در خانه یکی از دغدغه‌ های ذهنی مهم و همیشگی فرزندان است. به دلیل اینکه والدین سالخورده همیشه دوست دارند در خانه‌ خودشان نگهداری شوند، فرزندان باید با شیوه‌ های ارائه‌ بهترین خدمات و فراهم کردن آسایش لازم برای سالمندان آشنا باشند. احتمالاً تا به حال با آدم‌ هایی برخورد داشته‌ اید که در خانه‌ از سالمند نگهداری می‌کنند.

مراقبت از افراد سالمند نیازمند داشتن برخی اطلاعات تخصصی و همچنین آموزش دیدن نحوه مراقبت و نگهداری از افراد سالخورده است. آموزش پرستاری از سالمند یکی از این آموزش های مهم است که فرد مراقب باید حتما اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشد. برخی از افراد ترجیح می‌ دهند از سالمندان در خانه مراقبت کنند یا عده‌ دیگر نیز تصمیم می‌گیرند از امکانات مراکز مخصوص خدمات مراقبتی برای سالمندان بهره‌مند شوند؛ این روش نیز فوایدی به همراه دارد. هر گزینه‌ ای می‌ تواند معایب و مزایایی داشته باشد. برخی ترجیح می‌ دهند از سالمندان خود در خانه نگهداری کنند؛ چه این افراد سالمند والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ‌ شان باشند، چه یکی دیگر از اعضای نزدیک خانواده. پس بهتر است مراقبی که قرار است از این سالمندان مراقبت نماید آموزش پرستاری و مراقبت از افراد سالمند را دیده باشد.

برای نگهداری از سالمند در منزل به انجام چه کارهایی نیاز دارید؟

 • فراهم کردن آمادگی‌های لازم برای مراقبت‌های پزشکی
 • مدیریت امور مالی
 • ساماندهی داروها
 • فراهم‌آوری محیطی امن و سالم
 • فراهم کردن شرایط لازم برای تعاملات اجتماعی کافی
 • ایجاد شرایطی برای نگهداری از آن‌ها، هنگامی که در خانه نیستید
 • بررسی مشکلات مالی و هیجانی‌شان، به همراه نحوه‌ی رسیدگی به آن‌ها در خانه؛ این کار باعث می‌شود دچار مشکل حل بحران در دقیقه‌ی نود نشوید.

شرایط پرستاری از سالمند

وقتی که تصمیم می گیرید که فرد سالمند را در محیط خانه خود نگهداری کنید، متعاقبا تغییراتی در روند زندگی ممکن است ایجاد شود. از جمله توجه و مراقبت از سالمند و تلاش برای ایجاد محیطی گرم و آرامش بخش برای آنها. عموما برای نگهداری از سالمندان لازم است نکاتی را مدنظر قرار دهید. برای پرستاری سالمند باید با اصول پرستاری آشنا باشید تا بتوانید بهترین تجربه را برای سالمند خود ایجاد کنید.

برای این کار نیاز با پرستار سالمند دارید تا با این اصول آشنا باشد. اولین مورد می تواند پیروی از یک رژیم غذایی سالم و دارای ویتامین های لازم برای سلامتی سالمند باشد. در هنگام خوردن غذا نیز باید توجه کنید که غذا به خوبی جویده و بلعیده شوند. استفاده کمتر از نمک و مواد غذایی که سدیم دارند و همین طور مواد غذایی با پروتئین کمتر نیز می تواند موثر واقع شود. می توانید از یک رژیم غذایی مایع نیز بهره ببرید به این دلیل که خوردن و گوارش آن غذا نیز برای افراد سالمند و بیمار بهتر صورت می گیرد. توجه به استحمام و بهداشت سالمندان نیز اهمیت بسزایی دارد تا همواره سلامت بدن از طریق پاکیزگی را داشته باشند و دچار عفونت ها و بیماری های مختلف دیگر نشوند.

نگهداری سالمند

مزایای نگهداری سالمند در منزل

– از نظر حفظ روحیه سالمندان

یکی از مهمترین و قابل توجه ترین مزایای نگهداری سالمند در منزل یا مراقبت از سالمند در منزل، حفظ استقلال و اعتماد به نفس آنها می باشد. حس از دست دادن استقلال و توانایی مدیریت زندگی یکی از بدترین احساساتی است که هر فرد می تواند در زندگی خود تجربه کند. از این رو بهترین روش برای حفظ استقلال و روحیه والدین، نگهداری از آنها در منزل شخصی خودشان می باشد. پرستاری از سالمند در منزل در افزایش روحیه و اعتماد به نفس سالمند بسیار تاثیرگذار است. علاوه بر این زمانی که والدین در منزل خودشان هستند، می توانند روابط دوستانه خود را با دوستان و آشنایان ادامه دهند که این کار تاثیر بسیار زیادی در حفظ شادابی و سرزندگی آنها دارد و تا حد قابل توجهی از ابتلا به بیماری آلزایمر جلوگیری می کند.

مزایای پرستاری سالمند در منزل

– از نظر اقتصادی

حتی اگر فرزندان به دلیل مشغولیت های زندگی و کاری خودشان از پس نگهداری و پرستاری از والدین خود برنیایند و برای این کار از یک پرستار سالمند در منزل استفاده کنند. باز هم هزینه خیلی کمتری در مقایسه با نگهداری از سالمند در مراکز درمانی مورد نیاز می باشد. چرا که این روزها خانه های سالمندان برای مراقبت و پرستاری از سالمند هزینه های زیادی را دریافت می کنند.

بسیاری از خانواده ها از عهده پرداخت چنین هزینه هایی برنخواهند آمد. از طرفی، نگهداری از سالمند در منزل باعث کاهش نگرانی اعضای خانواده می شود. علاوه بر این که پرستاری سالمند در منزل برای روحیه و اعتماد بنفس خودشان مفید است، فرزندان نیز دچار عذاب وجدان و احساس گناه ناشی از سپردن والدین خود در خانه های سالمندان نمی شوند و با استخدام یک پرستار مجرب و کاربلد هم می توانند به نحو احسنت از والدین خود مراقبت کنند و هم دیگر نگران تنها ماندن و از دست دادن آنها نباشند.

برخلاف مطالب گفته شده در این مقاله، از آنجایی که تعداد افرادی که در خانه سالمندان نگهداری می شوند، زیاد بوده و یک پرستار به ناچار باید از چند سالمند مراقبت کند. بنابراین نمی تواند به خوبی از عهده برطرف کردن تمام نیازهای آنها برآید. از این رو بهترین و ایده آل ترین روش، استخدام یک پرستار سالمند اختصاصی می باشد تا بتواند به طور کامل تمام نیازها و خواسته های سالمندان را در منزل خودشان و در کنار سایر اعضای خانواده برطرف نماید.

– رژیم غذایی مناسب سالمند در منزل

یکی از مهم ترین مزیت های استخدام پرستار سالمند جهت پرستاری سالمند در منزل به صورت پاره وقت یا شبانه روزی، داشتن رژیم غذایی سالم برای سالمندان است. از آنجایی که پرستار با رژیم غذایی مناسب برای سالمند آشنایی دارد، در سلامت سالمندان نقش موثری خواهد داشت.

 • سعی کنید غذاها برای سالمندان به صورت تکه تکه شده و یا خرد شده باشند. می توانید به این منظور از موادی که امکان پوره کردن آن نیز وجود دارد استفاده کنید. تا سالمندان هنگام خوردن و جویدن آن بخصوص با دندان مصنوعی به مشکل نخورند.
 • به دلیل کم تحرکی سالمندان بهتر است که از دادن غذاهای پر کالری به آنان جلوگیری شود. ممکن است در این میان با افرادی مواجه شوید که تمایل زیادی به خوردن غذا ندارند. برای این منظور میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی شان اضافه کنید و میزان غذای کمتر ولی با تعداد وعده بیشتر به آن ها بدهید.
 • اگر سالمند دارای معلولیت هایی مثل فلج بودن دست و یا… باشد، بهتر است که در هنگام خوردن غذا او را یاری دهید. می توانید با استفاده از تمرین های ورزشی، سالمند را تحریک و ترغیب به خوردن غذا کنید. تمرینات ورزشی در رختخواب موقع راه رفتن و… هم می تواند باعث جریان خون در بدن سالمند شود و سلامت بدن او را حفظ کند.

تاثیر نگهداری سالمند در منزل بر روحیه آنها

– شیوه زندگی سالمند

در صورتی که شیوه زندگی درستی را برای سالمندان تدارک ببینید، این کار در حفظ سلامت آنان بسیار موثر خواهد بود. در دوره سالمندی ممکن است افراد احساس بویایی، شنوایی یا چشایی خود را کمی از دست بدهند. این عامل نیز ممکن است به دلیل اختلال های مختلف در بدن صورت بگیرد. شما می توانید با پرستاری سالمند در منزل و کنترل کیفیت خواب آنها، ورزش هایی که باید برای سلامتی انجام دهند چه بسا کم و کوتاه باشد، مصرف غذا با الگوی منظم، عدم استعمال سیگار و جلوگیری از استرس و کنترل وزن آن ها، شیوه زندگی خوبی را برای آنان رقم بزنید.

– امنیت داشتن خانه برای مراقبت سالمند در منزل

محیط خانه باید محیطی باشد که سالمند با رفت و آمد در آن و انجام کارهای خود آسیبی نبیند. مثلا چیدمان مناسب مبلمان، استفاده از دستشویی هایی با میله های کمکی که باعث راحتی آن ها باشد، استفاده از حسگر دما برای شیر های حمام یا دستشویی برای این که آب زیاد داغ نشود که باعث سوختگی آنان شود، پوشش نقاط لغزنده خانه که ممکن است سالمند روی آن ها لیز بخورد و آسیب ببیند و همین طور روشن نگه داشتن خانه و مسیری که محل رفت و آمد آن هاست از مواردی است که باید در خانه ای که سالمند در آن نگهداری می شود رعایت شود.

مراقبت از سالمندان

– ورزش و سلامتی سالمندان

ورزش عاملی است که انسان در هر دوره از زندگی با انجام آن می تواند به سلامتی خود کمک کند. سالمندان نیز به فعالیت های بدنی احتیاج دارند و این کار سبب می شود که از گردش خون در بدن آن ها افزایش یافته و فعالیت مغز و قلب آن ها بهتر صورت بگیرد. می توانید برای سالمندان ورزش هایی با هزینه کم تر نظیر یوگا، مراقبه، پیاده روی و… را انتخاب کنید. بعلاوه رژیم غذایی مناسب تاثیر بسزایی در سلامت و بهبود سالمند خواهد داشت. داروهایی که سالمندان مصرف می کنند نیز همواره باید به موقع به آنان داده شود.

سعی کنید روی داروی آنان بزرگ و واضح مشخص کنید که در چه زمانی استفاده شوند. و حتی الامکان آن ها را تفکیک کنید. زیرا مصرف نامناسب و بی نظم دارو عوارض جانبی نظیر مشکلات حافظه، ضعف در بینایی و… را به وجود می آورد. انجام کارهای داوطلبانه، فعالیت هایی که سالمندان را به محیط اطرافشان نزدیک تر می کند. و اطلاعات آنها را بالا می برد و یا سرگرمی های فکری در فرآیند بهبود و زندگی سالم آنان تاثیر خوبی می گذارد. و گاهی خیلی بهتر از تماشای تلویزیون به تنهایی است. بهتر است آنان کمتر تنها بمانند تا دچار افسردگی و فکر هایی از قبیل این که با پیری دنیا به آخر می رسد را نداشته باشند.

چگونه عزت نفس در مراقبت از سالمند را تقویت کنیم؟

پرستاری و مراقبت سالمند در منزل کار بسیار سختی نیست اما نیاز به دلسوزی و علاقه دارد اگر به این موضوع توجه شود و یک سری کارهای ساده را انجام دهیم و آنها را در خانه سالمندان نگذاریم که پس از مدتی فراموش شوند و دچار مشکل افسردگی در سالمندان شوند، به راحتی می توانیم از سالمندان عزیزمان در خانه مراقبت کنیم. با رعایت نکات زیر می توان عزت نفس را در سالمندان تقویت کرد:

 • حس مفيد بودن سالمند را تقويت كنيد
 • درک مشکل شنوایی و گفتاری سالمندان
 • جلوگیری از بی‌ تحرکی سالمندان و انجام فعالیت های متناسب با توانایی حرکتی آنها
 • متناسب با شان سالمندان رفتار شود

نکات مهم در استخدام پرستار سالمند

اغلب افراد برای نگهداری از والدین سالمند خود در منزل با توجه به شرایط حساس جسمی و روحی و نیاز به مراقبت شبانه روزی سالمند برخی از آنها برای استخدام پرستاری مناسب و قابل اعتماد به مراکز خدمات پرستاری مراجعه می کنند. اما انتخاب این شخص برای سپردن امور زندگی و منزل خود به او و همچنین اطمینان از مهارت و تخصصش برای حفظ سلامتی والدین کمی دشوار به نظر می رسد و گاها نتایج مطلوب حاصل نخواهد شد. در این بخش قصد داریم تا به ذکر ۲ نکته مهم در استخدام پرستار برای مراقبت از سالمند اشاره داشته باشیم:

– انتخاب یک مرکز معتبر با خدمات متنوع و با کیفیت

امروزه خدمات پرستاری به منظور نگهداری سالمند در منزل به شکل گسترده ای افزایش یافته و انتخاب یک مرکز خوب و معتبر که دارای مجوز رسمی باشد؛ کمی برای خانواده ها مشکل به نظر می رسد. در حقیقت عده ای از افراد با نام موسسات تقلبی خدمات پرستاری سعی در اخاذی و کلاهبرداری از خانواده های نیازمند به پرستار سالمند را دارند. و بر همین اساس نمی توان به راحتی به هر شخص بابت انجام این کار اطمینان داشت.

تنوع خدمات ارائه شده و کیفیت آنها نیز از دیگر نکات قابل توجهی است که به هنگام استخدام پرستار سالمند باید به آن باید دقت شود. تا سالمند با بهره گیری از این خدمات بتواند بقیه سال های طلایی عمر خود را با عزت و منزلت پشت سر بگذارد. حضور افرادی مجرب و مسئولیت پذیر به نام پرستار سالمند برای نگهداری از آنها باعث خواهد شد که سالمندان در کمال آرامش و رضایت خاطر بیشتر از توجه فرزندان خود به خواسته و نیاز آنها به زندگی ادامه دهند.

پرستار نگهداری سالمند در منزل

– توجه به دستمزد پیشنهادی پرستار و فاصله رفت و آمد او

طبیعتا بهتر است، پرستاری را برای نگهداری از والدین سالمند خود استخدام کنید که حداقل فاصله رفت و آمدی را داشته باشد و بتواند با هزینه ای اندک و سرعتی بیشتر خود را بر اساس ساعت های مقرر به هنگام عقد قرارداد به منزل شخص برساند. همچنین نوع خدمات ارائه شده نظیر خدمات درمانی، نظافتی و یا مراقبتی بر روی دستمزد فرد تاثیرگذار خواهد بود. از سویی دیگر با توجه به وضعیت جسمی و روحی سالمندان و توانایی انجام کارها توسط آنان بهتر است که مدت زمان حضور پرستار را برای رسیدگی و نگهداری سالمند در منزل را در زمان عقد قرارداد به صورت موقت یا شبانه روزی مشخص کنید و هر چه میزان زمان و حجم کاری او افزایش پیدا کند؛ دستمزد بیشتری را باید به آن شخص بپردازید.

همچنین همانطور که اشاره شد خدمات پرستاری برای نگهداری سالمند در منزل بسیار گسترده و متنوع بوده و هر خانواده بر حسب نیاز و بودجه خود می تواند از این خدمات متنوع که شامل خدمات پزشکی تخصصی و فوق تخصصی، پرستاری، پاراکلینیکی و مراقبتی و نظافتی و .. بوده بهره کافی را ببرد. مصاحبت با سالمند، کمک به انجام فعالیت های بدنی و بهداشت فردی، رسیدگی به امور نظافتی، پخت و پز، شستشو و دیگر خدمات تخصصی پزشکی بخشی از وظایف یک پرستار سالمند می باشد.

مزایای نگهداری سالمند در منزل

شرکت سما گستر پارسا با سابقه ۲۰ سال فعالیت در زمینه نگهداری سالمند، پرستاری سالمند در منزل، مراقبت از سالمند در منزل، پرستاری شبانه روزی سالمند و … با بکارگیری کادری با تجربه در جهت فراهم کردن آسایش و راحتی عزیزانتان فعالیت می‌کند. اعزام پرستار سالمندان در شهر تهران بصورت کاملا تخصصی توسط شرکت خدماتی سما پارسا انجام می‌شود. مراقبت و پرستاری از سالمند نیازمند آموزش های تخصصی است. ما همواره نیروهای آموزش دیده را جهت نگهداری از سالمندان اعزام مینماییم. شما عزیزان می‌توانید پرستاری از سالمند خود را با خیالی آسوده و با اطمینان خاطر به شرکت سما گستر پارسا بسپارید.

پرستاری از سالمندان

انواع شرایط سالمندان که نیاز به نگهداری دارند

سالمندان ترجیح می‌ دهند که در خانه از آنها نگهداری شود، پرستار سالمند باید مطابق با نیاز او انتخاب شوند در این زمینه سالمندان به دو دسته تقسیم می‌شوند ،دسته اول آنهایی که توانایی مراقبت از خود را دارند و دسته دوم سالمندانی که در انجام امور روزمره خود ناتوان‌اند، در این قسمت به نیاز‌های سالمندان بسته به شرایط آنها می‌پردازیم:

– پرستاری از سالمندانی که دائما در بستر هستند

برخی از سالمندان اصطلاحا زمین گیر شده و توانایی بلند شدن از بستر خود را ندارند. اولین موضوعی که در این سالمندان باید مورد توجه قرار بگیرد اقداماتی هست که مانع ایجاد زخم بستر می‌ شود زیرا این امر در ایشان شایع بوده و زندگی را برای سالمندان بسیار سخت می‌ کند. پرستار در این شرایط باید سالمند را مدام جابجا کند و قسمت‌ هایی از بدن او که فشار بیشتری را تحمل می‌ کند به طور مرتب ماساژ داده تا خون در آن قسمت‌ ها جریان داشته باشد.

– پرستاری از سالمندانی که به زوال عقل دچار شده اند

هرچه سن سالمندان بیشتر باشد امکان ابتلا به این بیماری در آنها بیشتر است‌، پرستاری از این سالمندان برای افراد عادی و بسیاری از پرستاران می تواند کاری طاقت فرسا باشد از این رو لازم است در انتخاب پرستار برای این افراد دقت بیشتری شود. معمولا برای این نوع سالمندان پرستارانی با صبر و حوصله و مهربان انتخاب می‌ شود تا هم از پس مشکلات سالمند بر بیاید و هم سالمند تصور نکند که او فردی طرد شده بوده و دچار افسردگی شود. افراد سالمندی که دچار بیماری زوال عقل شده‌اند ممکن است دائم بی قراری کنند و سوال های تکراری بپرسند و همچنین به راحتی جواب سوال‌ های شما را متوجه نمی شود که باعث می‌ شود سوالات بیشتری را در پی جواب‌ های شما بپرسند پرستار این افراد باید آموزش‌ های خاصی ببیند تا بتواند ذهن فرد سالمند را آرام کرده و از عصبانیت وی جلوگیری کند.

مراقبت از سالمند

وظایف پرستار سالمند 

 • مراقبت و نگهداری از سالمند
 • پیگیری مراحل درمان و دادن داروهای تجویز شده به سالمند
 • تهیه غذا و کمک به میل کردن آن برای سالمند
 • توجه کردن به موضوع گردش و تفریح برای سالمند
 • هم نشینی و هم صحبتی با سالمند
 • رسیدگی به نظافت و استحمام سالمند
 • پاکیزه و منظم نگه داشتن محل سکونت سالمند

نگهداری از سالمندان توسط شرکت سما پارسا

خدمات پرستاری از سالمند در شرکت سما پارسا

خدمات پرستاری از سالمند شامل وظایفی است که لازم است مراقب یا پرستار سالمند به صورت روزانه و کاملا اصولی ارائه دهد. پرستارانی که وظیفه پرستاری از سالمندان را به عهده دارند باید به خوبی با وظایف خود آشنا بوده و آموزش های لازم را جهت نگهداری و مراقبت از سالمندان، مراقبت های پزشکی، انجام آزمایشات مختلف و کار با دستگاه ها و تجهیزات پزشکی مخصوص سالمندان، دارو های مختلفی که سالمند استفاده می کند و نحوه استفاده از آن ها را به طور کامل و جامع فرا گیرند.

خانواده سالمندان تنها در صورتی پرستاری از سالمندان خود را به پرستار می سپارند که به او و توانایی های او اعتماد کامل داشته باشند. امروزه به دلیل شرایط اقتصادی مردم، معمولا تمام اعضای خانواده چه آقا چه خانم، بیشتر وقت خود را به کار بیرون از منزل می پردازند. در چنین شرایطی استفاده از خدمات پرستاری از سالمندان بهترین انتخاب خواهد بود و می تواند به شما کمک کند تا علاوه بر رسیدگی به کار و فعالیت در بیرون از منزل، رسیدگی خوب و سلامت سالمند خود را تامین نمایید.

ویژگی های پرستاران سالمند سماپارسا

در ابتدا و قبل از آن که ویژگی های پرستار سالمند خوب را برشماریم لازم است شما را با تفاوت های پرستار سالمند و مراقب سالمند یا نگهداری سالمند، آشنا کنیم. واژه ی پرستار سالمند ممکن است از نظر لغوی با مراقب سالمند تشابه داشته باشد اما این دو واژه، تفاوت های بسیار واضحی با یکدیگر دارند.

در واقع پرستار سالمند کسی است که با گذراندن واحد های پرستاری در دانشگاه دارای مدرک کارشناسی و یا بالاتر هستند، این پرستاران تجربه کار کردن در بخش های مختلف بیمارستانی نظیر بخش های آی سی یو و سی سی یو را دارند. و به تمام امور پرستاری و کار کردن با دستگاه ها و تجهیزات پزشکی مختلف آشنا هستند. اما افرادی که به عنوان مراقبین سالمندان و یا نگهدارنده سالمند شناخته می شوند اغلب دارای مدرک بهیاری هستند و یا کمک بهیار های تجربی می باشند که با کار های اولیه ای مانند وصل کردن سوند ادراری، گاواژ و… آشنایی دارند. اکنون که با تفاوت این دو واژه آشنا شدید لازم است تا با ویژگی های پرستاران سماپارسا یا مراقبان سالمندان آشنا شوید که در زیر به برخی از آن اشاره ای خواهیم داشت.

 • توانایی انجام کار های روتین پزشکی: یک پرستار سالمند خوب، باید با اعمال روتین پزشکی و کمک های اولیه آشنا باشد و بتواند در شرایط اضطراری پزشکی، با تسلط بر خود و احیای قلبی یا اعمال پزشکی دیگر، جان سالمند را نجات دهد.
 • داشتن روحیه قوی و صبر و حوصله زیاد: اغلب سالمندان به علت کاهش توانایی و قدرت بدنیشان، وضعیت روحی بدی دارند و معمولا با پرستار خود همکاری لازم را ندارند. حتی برخی از سالمندانی که مبتلا به آلزایمر هستند به علت فراموشی پرستار خود، تصور می کنند که پرستار آن ها قصد آسیب زدن به او را دارد و به او فحاشی می کند. پرستاری که دوره های روان شناسی مربوطه را گذرانده باشد و از طرفی روحیه قوی و صبوری داشته باشد به راحتی می تواند آرامش را به سالمند خود بازگرداند. علاوه بر این پرستار سالمند هرگز نباید ناراحتی ها و مشکلات زندگی خود را برای سالمند بازگو کرده و موجب کسل شدن روحیه او شود بلکه باید با حفظ روحیه ای شاد، به بهتر شدن وضعیت روحی سالمند خود کمک کند.
 • یک پرستار سالمند خوب، حریم شخصی سالمند خود را حفظ می کند: برخی از سالمندان، نیازمند پوشک شدن هستند و یا اینکه بسیاری از سالمندان برای تعویض لباس و یا دستشویی رفتن و… نیاز به حضور پرستار و کمک او دارند، در این شرایط پرستار سالمند باید به گونه ای رفتار کند تا حریم شخصی سالمند حفظ شده و سالمند دچار حس شرم و خجالت نشود.
 • داشتن تجارب زیاد: هرچه تجربه پرستار سالمند در امر مراقبت از سالمندان بیشتر باشد بهتر می تواند شرایط سالمندان را کنترل کرده و آسایش و رفاه او را تامین کنند.
 • توجه به تغییرات وضعیت سالمند: یک پرستار سالمند خوب باید نسبت به تمام جزییات وضعیت سلامت سالمند خود حساس باشد. چکاپ های روزانه یا هفتگی فشار خون و قند خون و… توجه به کاهش یا افزایش وزن سالمند، توجه به وضعیت هوشیاری یا گیجی سالمند با حرف زدن های مداوم با او، تغییرات اشتهایی سالمند و… همه و همه نشانه هایی هستند که باید با دقت و حساسیت بالا به آن ها توجه داشته و در صورت بروز تغییرات نامطلوب به سرعت تیم پزشکی مراقب سالمند را از وضعیت سالمند و تغییرات ایجاد شده مطلع سازد.
 • صبر، مهربانی، توجه به جزئیات و خلاقیت از جمله مهم ترین ویژگی های دیگری است که پرستاران سماپارسا دارند.

ویژگی های بهترین شرکت ارائه کننده خدمات پرستاری

 • دارا بودن کادر مجربی از پرستاران دوره دیده و آموزش یافته: پرستارانی که وظیفه پرستاری از سالمندان شما را به عهده می گیرند باید در زمینه های مختلفی همچون؛ توانایی انجام تزریقات، وصل کردن سند، کار با دستگاه های اندازه گیری فشار خون و قند خون و… را دارا باشد و دوره های مربوطه را به طور کامل و جامع گذرانده باشد.
 • پشتیانی ۲۴ ساعته: یک شرکت ارائه کننده خدمات پرستاری از سالمندان باید برای مشتریان خود امکان دسترسی ۲۴ ساعته به پشتیبان پرستار را فراهم آورد تا در صورت بروز هر گونه مشکل یا فوریت پاسخ گوی نیاز مشتریان در کوتاه ترین زمان ممکن باشد.
 • قابل اعتماد بودن پرستاران
 • هوش اجتماعی بالای پرستاران و ارتباط گیری قوی آن ها با سالمند
 • اعزام پرستار سالمند به منزل برای مراقب از سالمند

استخدام پرستار در منزل

امروزه بسیاری از خانواده فرد سالمندی را در منزل خود دارند که باید از او مراقبت کنند، ولی از آنجایی که مشغله های کاری افراد بسیار زیاد است قادر نمی باشند کل روز را نزد آنها بمانند، به همین دلیل آنها می توانند از شرکت های خدمات درخواست اعزام پرستار به محل نمایند تا از فرد سالمند آنها مراقبت کنید. این پرستاران به صورت شبانه روزی، روزانه و نیمه موقت استخدام می شوند که شما هر یک را که مایل باشید می توانید انتخاب کنید.

هزینه پرستاری از سالمندان در منزل

بلافاصله بعد از آن که تصمیم می گیرید از خدمات نگهداری سالمند در منزل بهره مند شوید سوالات مختلفی ذهن شما را مشغول خواهد کرد. هزینه دریافت خدمات پرستاری از سالمندان چقدر است؟ چه عواملی بر کاهش یا افزایش هزینه خدمات پرستاری از سالمندان عصا به دست در منزل موثر است؟ کدام شرکت ارائه کننده خدمات پرستاری از سالمندان، قیمت مناسب تر و خدمات با کیفیت تری را ارائه می دهد؟ قیمت خدمات پرستاری از سالمندان در منزل، بر چه اساسی تعیین می شود؟

پرسیدن این سوال ها از خود موجب تشویش ذهنی شما شده و قدرت تصمیم گیری درست شما را کاهش خواهند داد اما نگران نباشید ما اینجا هستیم تا به تمام پرسش ها و دغدغه های شما پاسخ دهیم پس برای یافتن پاسخ های خود تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید زیرا ما در این مطلب سعی کرده ایم تمام عوامل موثر بر هزینه دریافت خدمات پرستاری از سالمندان را با تمام جزییات برای شما شرح دهیم تا با دید باز تری به انتخاب بهترین و ارزان ترین شرکت خدماتی ارائه دهنده خدمات پرستاری از سالمندان، دست بزنید.

پرستاری از سالمندان در منزل، با توجه به میزان ناتوانی سالمند در انجام امور شخصی، شامل وظایفی همچون، آشپزی، نظافت منزل سالمندی که در خانه ای مستقل زندگی می کند، رسیدگی به کار های روزانه سالمند مانند دادن به موقع دارو ها، چکاب های پزشکی مرتب، کمک به انجام امور شخصی سالمند مثل تعویض لباس، راه رفتن و نشستن و برخاستن، تعویض پوشک در سالمند پوشکی در صورتی که سالمند نیاز به آن داشته باشد و… می باشد. زمانی که شما تصمیم به دریافت خدمات پرستاری از سالمند، می گیرید لازم است بودجه ای را برای حقوق پرستار، بودجه ای برای هزینه شرکت خدماتی ارائه دهنده خدمات پرستاری از سالمندان و هم چنین هزینه ای را برای مخارج روزانه زندگی سالمند خود در نظر بگیرید. اما عوامل بسیار متنوعی در میزان حقوق پرستاران سالمندان تاثیر گذار می باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم داشت.

– ساعات حضور پرستار در منزل

شرکت های خدماتی، معمولا به چهار صورت زیر اقدام به اعزام پرستار سالمند در منزل، می کنند.

۱- پرستاری ۲۴ ساعته از سالمند: در این حالت پرستار به صورت شبانه روزی و دائمی مسئول مراقبت از سالمند می باشد و هزینه ای برای خورد و خوراک نخواهد داشت.

۲- پرستاری روزانه از سالمند به صورت ۸ ساعت روز کاری: در این حالت پرستار سالمند به میزان یک شیفت کاری حقوق دریافت خواهد کرد.

۳- پرستاری ۱۲ ساعته به صورت روزانه یا شبانه

۴- پرستار پاره وقت

– خدماتی که سالمند نیاز دارد

یکی دیگر از عوامل موثر در میزان هزینه خدمات پرستاری از سالمندان، نوع خدمات مورد نیاز سالمند می باشد که با میزان ناتوانی سالمند در انجام کار های شخصی مشخص می شود.

محل زندگی سالمند: شاید بپرسید چگونه محل زندگی سالمند بر هزینه خدمات پرستاری از سالمند تاثیر گذار خواهد بود. دسترسی محل زندگی سالمند به وسایل نقلیه عمومی و… باعث خواهد شد. پرستار هزینه زیادی برای رفت و آمد بپردازد. در این حالت بهتر است پرستار به صورت ۲۴ ساعته استخدام شود.

برخی از خدمات شرکت سما گستر پارسا

در زیر نمودار تغییرات نگهداری سالمند در منزل در چن سال اخیر را مشاهده می کنید. این نشان دهنده آن است که افراد ترجیح می دهند سالمندان خود را در منزل نگهداری کنند. تا اینکه آن ها را به خانه سالمندان بسپارند. شرکت سماپارسا با در اختیار داشتن پرستارن آموزش دیده و مجرب در امر نگهداری سالمند عملکرد موفقی را داشته است.

میزان تغییرات نگهداری سالمند در منزل در ۵ سال اخیر

 • نرخ نگهداری سالمند در منزل

اصول نگهداری سالمند چیست؟

سالمندان قشر آسیب پذیری هستند که باید در نگهداری آنها نکات و اصولی را رعایت کرد. ابتدا باید نسبت به شرایط جسمانی سالمند آشنا باشید. به رژیم غذایی و ورزش سالمندان توجه ویژه داشته باشید. آشنایی نسبی با کمک های اولیه از ضروریات در نگهداری سالمند است. به طور کلی باید برای نگهداری سالمند در منزل پرستار سالمند استخدام کرد تا نگهداری سالمند اصولی انجام شود

مزایای پرستاری سالمند در منزل چیست؟

نگهداری سالمند در منزل مزایای زیادی برای سالمند و اطرافیان سالمند دارد. برای مثال توجه به خواسته و علاقه سالمند، ترس از دست دادن استقلال سالمندان، کاهش هزینه های مازاد و اضافه خانه سالمندان، عوامل عاطفی و احساسی، حفظ نقش سالمند در جامعه و مراقبت دقیق تر بصورت شخصی و... از جمله مزایای نگهداری سالمند در منزل است. پرستار سالمند با انواع مختلف شرایط روحی و روانی آشنا هستند و محیظی آرامی را برای سالمندان شما محیا می کنند

خدمات شرکت پرستاری سالمند سماپارسا چیست؟

شرکت سماگسترپارسا با در اختیار داشتن نیروهای آموزش دیده و مجرب در حوزه نگهداری سالمد در منزل، نگهداری و مراقبت از کودک، پرستاری و مراقبت از بیمار، اعزام سرایدار، اعزام نیروی خدماتی جهت نظافت منزل، اعزام مهماندار پذیرایی مجالس در منزل و ... ازجمله خدمات شرکت سماگسترپارسا می باشد.

شرکت سماپارسا در زمینه نگهداری سالمند با شرایط جسمانی مختلف پرستار متخصص در اختیار دارد. در هر نطقه از تهران نیاز به پرستار داشتید می توانید با شرکت سماگستر پارسا تماس بگیرید و نیروی مورد نیاز خود را درخواست دهید. برای برقراری تماس با کارشناسان شرکت سماگسترپارسا می توانید با شماره های ۰۹۱۲۳۳۷۵۷۱۸ و ۲۲۰۹۴۳۶۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

فهرست
Call Now Buttonتماس مستقیم