معمولاً وقتی که والدین یک خانواده سنین میانسالی خود را سپری می کنند و به دلیل ناتوانی جسمی، از پس انجام کارهای روزمره خود بر نمی آیند، فرزندان به دلیل مشغله های کاری خود بین نگهداری سالمند در منزل و یا نگهداری از آن در خانه سالمندان دودل می باشند و نمی دانند که کدام گزینه را انتخاب کنند. در این مطلب می خواهیم به بررسی مزایا و فواید پرستاری سالمند در منزل و پرستاری شبانه روزی سالمند بپردازیم. مراقبت از سالمند در خانه نیازمند شرایطی است تا به درستی از آنان مراقبت شود. بهتر است رژیم غذایی آنان به درستی رعایت شود و در خانه محیطی ایجاد شود که کمترین آسیب را ببینند. در ادامه این مقاله توضیحاتی درباره کارهایی که باید برای پرستاری سالمند در خانه انجام شود را بیان کرده ایم.

نگهداری سالمند در منزل

برای نگهداری سالمند در منزل یا پرستاری سالمند در منزل بهتر است محیطی را فراهم کنید که شخص سالمند و یا بیمار در آن احساس آرامش و راحتی داشته باشد زیرا این کار برای بهبود افراد خیلی بهتر از مراکز درمانی و نگهداری سالمند می تواند موثر واقع شود. تجربیاتی و تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است بیانگر این بوده که عشق ورزیدن و محبت به سالمند و یا بیمار در روند بهبودی وی تاثیر زیادی داشته است.

برای این که روند بهبودی سریع تر صورت پذیرد و زندگی سالمندان راحت تر و کیفیت بیشتری داشته باشد، بهتر است که یک پرستار را برای آن ها استخدام کنید و یا از گروه هایی که جهت خدمات مراقبت وجود دارند در این زمینه مشاوره بخواهید.

 

شرایط پرستاری از سالمند

وقتی که تصمیم می گیرید که فرد سالمند را در محیط خانه خود نگهداری کنید، متعاقبا تغییراتی در روند زندگی ممکن است ایجاد شود. از جمله توجه و مراقبت از سالمند و تلاش برای ایجاد محیطی گرم و آرامش بخش برای آن ها. عموما برای نگهداری از سالمندان لازم است نکاتی را مدنظر قرار دهید. برای پرستاری سالمند باید با اصول پرستاری آشنا باشید تا بتوانید بهترین تجربه را برای سالمند خود ایجاد کنید. برای این کار نیاز با پرستار سالمند دارید تا با این اصول آشنا باشد.

اولین مورد می تواند پیروی از یک رژیم غذایی سالم و دارای و ویتامین های لازم برای سلامتی سالمند باشد. در هنگام خوردن غذا نیز باید توجه کنید که غذا به خوبی جویده و بلعیده شوند. استفاده کمتر از نمک و مواد غذایی که سدیم دارند و همین طور مواد غذایی با پروتئین کمتر نیز می تواند موثر واقع شود. می توانید از یک رژیم غذایی مایع نیز بهره ببرید به این دلیل که خوردن و گوارش آن غذا نیز برای افراد سالمند و بیمار بهتر صورت می گیرد.

توجه به استحمام و بهداشت سالمندان نیز اهمیت بسزایی دارد تا همواره سلامت بدن از طریق پاکیزگی را داشته باشند و دچار عفونت ها و بیماری های مختلف دیگر نشوند.

 

نگهداری سالمند

مزایای نگهداری سالمند در منزل از نظر حفظ روحیه سالمندان

یکی از مهمترین و قابل توجه ترین مزایای نگهداری سالمند در منزل یا مراقبت از سالمند در منزل، حفظ استقلال و اعتماد به نفس آنها می باشد. حس از دست دادن استقلال و توانایی مدیریت زندگی یکی از بدترین احساساتی است که هر فرد می تواند در زندگی خود تجربه کند. از این رو بهترین روش برای حفظ استقلال و روحیه والدین، نگهداری از آنها در منزل شخصی خودشان می باشد. پرستاری از سالمند در منزل در افزایش روحیه و اعتماد به نفس سالمند بسیار تاثیرگذار است.  علاوه بر این زمانی که والدین در منزل خودشان هستند، می توانند روابط دوستانه خود را با دوستان و آشنایان ادامه دهند که این کار تاثیر بسیار زیادی در حفظ شادابی و سرزندگی آنها دارد و تا حد قابل توجهی از ابتلا به بیماری آلزایمر جلوگیری می کند.

 

مزایای پرستاری سالمند در منزل

مزایای پرستاری سالمند در منزل از نظر اقتصادی

حتی اگر فرزندان به دلیل مشغولیت های زندگی و کاری خودشان از پس نگهداری و پرستاری از والدین خود برنیایند و برای این کار از یک پرستار خانگی استفاده کنند، باز هم هزینه خیلی کمتری در مقایسه با نگهداری از سالمند در مراکز درمانی مورد نیاز می باشد، چرا که این روزها خانه های سالمندان برای مراقبت و پرستاری از سالمند هزینه های زیادی را دریافت می کنند و بسیاری از خانواده ها از عهده پرداخت چنین هزینه هایی برنخواهند آمد.

نگهداری از سالمند در منزل باعث کاهش نگرانی اعضای خانواده می شود. علاوه بر این که پرستاری سالمند در منزل برای روحیه و اعتماد بنفس خودشان مفید است، فرزندان نیز دچار عذاب وجدان و احساس گناه ناشی از سپردن والدین خود در خانه های سالمندان نمی شوند و با استخدام یک پرستار مجرب و کاربلد هم می توانند به نحو احسنت از والدین خود مراقبت کنند و هم دیگر نگران تنها ماندن و از دست دادن آنها نباشند.

برخلاف مطالب گفته شده در این مقاله، از آنجایی که تعداد افرادی که در خانه سالمندان نگهداری می شوند، زیاد بوده و یک پرستار به ناچار باید از چند سالمند مراقبت کند، بنابراین نمی تواند به خوبی از عهده برطرف کردن تمام نیازهای آنها برآید. از این رو بهترین و ایده آل ترین روش، استخدام یک پرستار سالمند اختصاصی می باشد تا بتواند به طور کامل تمام نیازها و خواسته های سالمندان را در منزل خودشان و در کنار سایر اعضای خانواده برطرف نماید.

رژیم غذایی مناسب سالمند در منزل

یکی از مهم ترین مزیت های استخدام پرستار سالمند جهت پرستاری سالمند در منزل به صورت پاره وقت یا شبانه روزی، داشتن رژیم غذایی سالم برای سالمندان است. از آنجایی که پرستار با رژیم غذایی مناسب برای سالمند آشنایی دارد، در سلامت سالمندان نقش موثری خواهد داشت.

 • سعی کنید غذاها برای سالمندان به صورت تکه تکه شده و یا خرد شده باشند. می توانید به این منظور از موادی که امکان پوره کردن آن نیز وجود دارد استفاده کنید. تا سالمندان هنگام خوردن و جویدن آن بخصوص با دندان مصنوعی به مشکل نخورند.
 • به دلیل کم تحرکی سالمندان بهتر است که از دادن غذاهای پر کالری به آنان جلوگیری شود. ممکن است در این میان با افرادی مواجه شوید که تمایل زیادی به خوردن غذا ندارند. برای این منظور میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی شان اضافه کنید و میزان غذای کمتر ولی با تعداد وعده بیشتر به آن ها بدهید.
 • اگر سالمند دارای معلولیت هایی مثل فلج بودن دست و یا… باشد، بهتر است که در هنگام خوردن غذا او را یاری دهید. می توانید با استفاده از تمرین های ورزشی، سالمند را تحریک و ترغیب به خوردن غذا کنید. تمرینات ورزشی در رختخواب موقع راه رفتن و… هم می تواند باعث جریان خون در بدن سالمند شود و سلامت بدن او را حفظ کند.

 

تاثیر نگهداری سالمند در منزل بر روحیه آنها

شیوه زندگی سالمند

در صورتی که شیوه زندگی درستی را برای سالمندان تدارک ببینید، این کار در حفظ سلامت آنان بسیار موثر خواهد بود. در دوره سالمندی ممکن است افراد احساس بویایی، شنوایی یا چشایی خود را کمی از دست بدهند. این عامل نیز ممکن است به دلیل اختلال های مختلف در بدن ممکن است صورت بگیرد.

شما می توانید با پرستاری سالمند در منزل و کنترل کیفیت خواب آنها، ورزش هایی که باید برای سلامتی انجام دهند چه بسا کم و کوتاه باشد، مصرف غذا با الگوی منظم، عدم استعمال سیگار و جلوگیری از استرس و کنترل وزن آن ها، شیوه زندگی خوبی را برای آنان رقم بزنید.

امنیت داشتن خانه برای مراقبت سالمند در منزل

محیط خانه باید محیطی باشد که سالمند با رفت و آمد در آن و انجام کارهای خود آسیبی نبیند. مثلا چیدمان مناسب مبلمان، استفاده از دستشویی هایی با میله های کمکی که باعث راحتی آن ها باشد، استفاده از حسگر دما برای شیر های حمام یا دستشویی برای این که آب زیاد داغ نشود که باعث سوختگی آنان شود، پوشش نقاط لغزنده خانه که ممکن است سالمند روی آن ها لیز بخورد و آسیب ببیند و همین طور روشن نگه داشتن خانه و مسیری که محل رفت و آمد آن هاست از مواردی است که باید در خانه ای که سالمند در آن نگهداری می شود رعایت شود.

 

مراقبت از سالمندان

ورزش و سلامتی سالمندان

ورزش عاملی است که انسان در هر دوره از زندگی با انجام آن می تواند به سلامتی خود کمک کند. سالمندان نیز به فعالیت های بدنی احتیاج دارند و این کار سبب می شود که از گردش خون در بدن آن ها افزایش یافته و فعالیت مغز و قلب آن ها بهتر صورت بگیرد.

می توانید برای سالمندان ورزش هایی با هزینه کم تر نظیر یوگا، مراقبه، پیاده روی و… را انتخاب کنید. بعلاوه رژیم غذایی مناسب تاثیر بسزایی در سلامت و بهبود سالمند خواهد داشت. داروهایی که سالمندان مصرف می کنند نیز همواره باید به موقع به آنان داده شود. سعی کنید روی داروی آنان بزرگ و واضح مشخص کنید که در چه زمانی استفاده شوند و حتی الامکان آن ها را تفکیک کنید. زیرا مصرف نامناسب و بی نظم دارو عوارض جانبی نظیر مشکلات حافظه، ضعف در بینایی و… را به وجود می آورد.

انجام کارهای داوطلبانه، فعالیت هایی که سالمندان را به محیط اطرافشان نزدیک تر می کند و اطلاعات آنها را بالا می برد و یا سرگرمی های فکری در فرآیند بهبود و زندگی سالم آنان تاثیر خوبی می گذارد و گاهی خیلی بهتر از تماشای تلویزیون به تنهایی است. بهتر است آنان کمتر تنها بمانند تا دچار افسردگی و فکر هایی از قبیل این که با پیری دنیا به آخر می رسد را نداشته باشند.

 

نکات مهم در استخدام پرستار سالمند برای نگهداری سالمند در منزل

چنانچه قصد استخدام پرستاری مناسب را برای پرستار شبانه روزی سالمند در منزل خود دارید بهتر است که تا پایان این متن با ما همراه باشید. در این بخش ما هر چند به صورت مختصر، نکات مهمی را در خصوص موضوع یاد شده برای شما به اشتراک خواهیم گذاشت. اغلب افراد برای نگهداری از والدین سالمند خود در منزل با توجه به شرایط حساس جسمی و روحی و نیاز به مراقبت شبانه روزی سالمند برخی از آنها برای استخدام پرستاری مناسب و قابل اعتماد به مراکز خدمات پرستاری مراجعه می کنند. اما انتخاب این شخص برای سپردن امور زندگی و منزل خود به او و همچنین اطمینان از مهارت و تخصصش برای حفظ سلامتی والدین کمی دشوار به نظر می رسد و گاها نتایج مطلوب حاصل نخواهد شد. در این بخش قصد داریم تا به ذکر ۲ نکته مهم در استخدام پرستار برای مراقبت از سالمند اشاره داشته باشیم:

– انتخاب یک مرکز معتبر با خدمات متنوع و با کیفیت

امروزه خدمات پرستاری به منظور نگهداری سالمند در منزل به شکل گسترده ای افزایش یافته و انتخاب یک مرکز خوب و معتبر که دارای مجوز رسمی باشد؛ کمی برای خانواده ها مشکل به نظر می رسد. در حقیقت عده ای از افراد با نام موسسات تقلبی خدمات پرستاری سعی در اخاذی و کلاهبرداری از خانواده های نیازمند به پرستار سالمند را دارند و بر همین اساس نمی توان به راحتی به هر شخص بابت انجام این کار اطمینان داشت. تنوع خدمات ارائه شده و کیفیت آنها نیز از دیگر نکات قابل توجهی است که به هنگام استخدام پرستار سالمند باید به آن باید دقت شود تا سالمند با بهره گیری از این خدمات بتواند بقیه سال های طلایی عمر خود را با عزت و منزلت پشت سر بگذارد. حضور افرادی مجرب و مسئولیت پذیر به نام پرستار سالمند برای نگهداری از آنها باعث خواهد شد که سالمندان در کمال آرامش و رضایت خاطر بیشتر از توجه فرزندان خود به خواسته و نیاز آنها به زندگی ادامه دهند.

 

پرستار نگهداری سالمند در منزل

– توجه به دستمزد پیشنهادی پرستار و فاصله رفت و آمد او

طبیعتا بهتر است، پرستاری را برای نگهداری از والدین سالمند خود استخدام کنید که حداقل فاصله رفت و آمدی را داشته باشد و بتواند با هزینه ای اندک و سرعتی بیشتر خود را بر اساس ساعت های مقرر به هنگام عقد قرارداد به منزل شخص برساند. همچنین نوع خدمات ارائه شده نظیر خدمات درمانی، نظافتی و یا مراقبتی بر روی دستمزد فرد تاثیرگذار خواهد بود.

از سویی دیگر با توجه به وضعیت جسمی و روحی سالمندان و توانایی انجام کارها توسط آنان بهتر است که مدت زمان حضور پرستار را برای رسیدگی و نگهداری سالمند در منزل را در زمان عقد قرارداد به صورت موقت یا شبانه روزی مشخص کنید و هر چه میزان زمان و حجم کاری او افزایش پیدا کند؛ دستمزد بیشتری را باید به آن شخص بپردازید.

همچنین همانطور که اشاره شد خدمات پرستاری برای نگهداری سالمند در منزل بسیار گسترده و متنوع بوده و هر خانواده بر حسب نیاز و بودجه خود می تواند از این خدمات متنوع اینگونه از مرکز که شامل خدمات پزشکی تخصصی و فوق تخصصی، پرستاری، پاراکلینیکی و مراقبتی و نظافتی و .. بوده بهره کافی را ببرد. مصاحبت با سالمند، کمک به انجام فعالیت های بدنی و بهداشت فردی، رسیدگی به امور نظافتی، پخت و پز، شستشو و دیگر خدمات تخصصی پزشکی بخشی از وظایف یک پرستار سالمند می باشد.

 

مزایای نگهداری سالمند در منزل

 

شرکت سما گستر پارسا با سابقه ۲۰ سال فعالیت در زمینه نگهداری سالمند، پرستاری سالمند در منزل، مراقبت از سالمند در منزل، پرستاری شبانه روزی سالمند و … با بکارگیری کادری با تجربه در جهت فراهم کردن آسایش و راحتی عزیزانتان فعالیت می‌کند. اعزام پرستار سالمندان در شهر تهران بصورت کاملا تخصصی توسط شرکت خدماتی سما پارسا انجام می‌شود. مراقبت و پرستاری از سالمند نیازمند آموزش های تخصصی است. ما همواره نیروهای آموزش دیده را جهت نگهداری از سالمندان اعزام مینماییم. شما عزیزان می‌توانید پرستاری از سالمند خود را با خیالی آسوده و با اطمینان خاطر به شرکت سما گستر پارسا بسپارید.

سالمندان ترجیح می‌دهند که در خانه از آنها نگهداری شود، پرستار سالمند باید مطابق با نیاز او انتخاب شوند در این زمینه سالمندان به دو دسته تقسیم می‌شوند ،دسته اول آنهایی که توانایی مراقبت از خود را دارند و دسته دوم سالمندانی که در انجام امور روزمره خود ناتوان‌اند، در این قسمت به نیاز‌های سالمندان بسته به شرایط آنها می‌پردازیم:

پرستاری از سالمندان

پرستاری از سالمندانی که دائما در بستر هستند:

برخی از سالمندان اصطلاحا زمین گیر شده و توانایی بلند شدن از بستر خود را ندارند. اولین موضوعی که در این سالمندان باید مورد توجه قرار بگیرد اقداماتی هست که مانع ایجاد زخم بستر می‌شود زیرا این امر در ایشان شایع بوده و زندگی را برای سالمندان بسیار سخت می‌کند. پرستار در این شرایط باید سالمند را مدام جابجا کند و قسمت‌هایی از بدن او که فشار بیشتری را تحمل می‌کند به طور مرتب ماساژ داده تا خون در آن قسمت‌ها جریان داشته باشد .

پرستاری از سالمندانی که به زوال عقل دچار شده اند:

هرچه سن سالمندان بیشتر باشد امکان ابتلا به این بیماری در آنها بیشتر است‌، پرستاری از این سالمندان برای افراد عادی و بسیاری از پرستاران می تواند کاری طاقت فرسا باشد از این رو لازم است در انتخاب پرستار برای این افراد دقت بیشتری شود. معمولا برای این نوع سالمندان پرستارانی با صبر و حوصله و مهربان انتخاب می‌شود تا هم از پس مشکلات سالمند بر بیاید و هم سالمند تصور نکند که او فردی طرد شده بوده و دچار افسردگی شود. افراد سالمندی که دچار بیماری زوال عقل شده‌اند ممکن است دائم بی قراری کنند و سوال های تکراری بپرسند و همچنین به راحتی جواب سوال‌های شما را متوجه نمی شود که باعث می‌شود سوالات بیشتری را در پی جواب‌های شما بپرسند پرستار این افراد باید آموزش‌های خاصی ببیند تا بتواند ذهن فرد سالمند را آرام کرده و از عصبانیت وی جلوگیری کند.

 

مراقبت از سالمند

وظایف مربوط به نگهدار سالمند:

 • مراقبت و نگهداری از سالمند
 • پیگیری مراحل درمان و دادن داروهای تجویز شده به سالمند
 • تهیه غذا و کمک به میل کردن آن برای سالمند
 • توجه کردن به موضوع گردش و تفریح برای سالمند
 • هم نشینی و هم صحبتی با سالمند
 • رسیدگی به نظافت و استحمام سالمند
 • پاکیزه و منظم نگه داشتن محل سکونت سالمند

برای انتخاب نگهدار مناسب برای سالمند باکارشناسان شرکت سما گستر پارسا تماس حاصل نمایید واز خدمات ما بهره‌مند شوید.

 

نگهداری از سالمندان توسط شرکت سما پارسا

برخی از خدمات شرکت سما گستر پارسا:

 • پرستاری سالمند
 • نگهداری و مراقبت از کودک
 • پرستاری و نگهداری مریض
 • اعزام سرایدار
 • اعزام نیروی خدماتی جهت نظافت منزل
 • اعزام مهماندار پذیرایی مجالس در منزل

در زیر نمودار تغییرات نگهداری سالمند در منزل در چن سال اخیر را مشاهده می کنید که این نشان دهنده آن است که افراد ترجیح می دهند سالمندارن خود را در منزل نگهداری کنند تا اینکه آن ها را به خانه سالمندان بسپارند. شرکت سماپارسا با در اختیار داشتن پرستارن آموزش دیده و مجرب در امر نگهدارس سالمند عملکرد موفقی را داشته است.

میزان تغییرات نگهداری سالمند در منزل در ۵ سال اخیر

 • نرخ نگهداری سالمند در منزل

 

اصول نگهداری سالمند چیست؟

سالمندان قشر آسیب پذیری هستند که باید در نگهداری آنها نکات و اصولی را رعایت کرد. ابتدا باید نسبت به شرایط جسمانی سالمند آشنا باشید. به رژیم غذایی و ورزش سالمندان توجه ویژه داشته باشید. آشنایی نسبی با کمک های اولیه از ضروریات در نگهداری سالمند است. به طور کلی باید برای نگهداری سالمند در منزل پرستار سالمند استخدام کرد تا نگهداری سالمند اصولی انجام شود

مزایای پرستاری سالمند در منزل چیست؟

نگهداری سالمند در منزل مزایای زیادی برای سالمند و اطرافیان سالمند دارد. برای مثال توجه به خواسته و علاقه سالمند، ترس از دست دادن استقلال سالمندان، کاهش هزینه های مازاد و اضافه خانه سالمندان، عوامل عاطفی و احساسی، حفظ نقش سالمند در جامعه و مراقبت دقیق تر بصورت شخصی و... از جمله مزایای نگهداری سالمند در منزل است. پرستار سالمند با انواع مختلف شرایط روحی و روانی آشنا هستند و محیظی آرامی را برای سالمندان شما محیا می کنند

خدمات شرکت پرستاری سالمند سماپارسا چیست؟

شرکت سماگسترپارسا با در اختیار داشتن نیروهای آموزش دیده و مجرب در حوزه نگهداری سالمد در منزل، نگهداری و مراقبت از کودک، پرستاری و مراقبت از بیمار، اعزام سرایدار، اعزام نیروی خدماتی جهت نظافت منزل، اعزام مهماندار پذیرایی مجالس در منزل و ... ازجمله خدمات شرکت سماگسترپارسا می باشد.

شرکت سماپارسا در زمینه نگهداری سالمند با شرایط جسمانی مختلف پرستار متخصص در اختیار دارد. در هر نطقه از تهران نیاز به پرستار داشتید می توانید با شرکت سماگستر پارسا تماس بگیرید و نیروی مورد نیاز خود را درخواست دهید. برای برقراری تماس با کارشناسان شرکت سماگسترپارسا می توانید با شماره های ۰۹۱۲۳۳۷۵۷۱۸ و ۲۲۰۹۴۳۶۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

فهرست
Call Now Buttonتماس مستقیم