شرکت خدماتی نگهداری و مراقبت و پرستاری از سالمند و کودک شرکت سما گستر پارسا

نگهداری سالمندان در خانه نیازمند شرایطی است تا به درستی از آنان مراقبت شود. بهتر است رژیم غذایی آنان به درستی رعایت شود و در خانه محیطی ایجاد شود که کمترین آسیب را ببینند. در ادامه این مقاله توضیحاتی درباره کارهایی که باید برای نگهداری سالمند در خانه انجام شود را بیان کرده ایم.

نگهداری سالمند در منزل

برای نگهداری سالمند بهتر است محیطی را فراهم کنید که شخص سالمند و یا بیمار در آن احساس آرامش و راحتی داشته باشد زیرا این کار برای بهبود افراد خیلی بهتر از مراکز درمانی و نگهداری سالمند می تواند موثر واقع شود. تجربیاتی و تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است بیانگر این بوده که عشق ورزیدن و محبت به سالمند و یا بیمار در روند بهبودی وی تاثیر زیادی داشته است.

برای این که روند بهبودی سریع تر صورت پذیرد و زندگی سالمندان راحت تر و کیفیت بیشتری داشته باشد، بهتر است که یک پرستار را برای آن ها استخدام کنید و یا از گروه هایی که جهت خدمات مراقبت وجود دارند در این زمینه مشاوره بخواهید.

شرایط نگهداری از سالمندان

وقتی که تصمیم می گیرید که فرد سالمند را در محیط خانه خود نگهداری کنید، متعاقبا تغییراتی در روند زندگی ممکن است ایجاد شود. از جمله توجه و مراقبت از ایشان و تلاش برای ایجاد محیطی گرم و آرامش بخش برای آن ها. عموما برای نگهداری از سالمندان لازم است نکاتی را مدنظر قرار دهید.

اولین مورد می تواند پیروی از یک رژیم غذایی سالم و دارای و ویتامین های لازم برای سلامتی سالمند باشد. در هنگام خوردن غذا نیز باید توجه کنید که غذا به خوبی جویده و بلعیده شوند. استفاده کمتر از نمک و مواد غذایی که سدیم دارند و همین طور مواد غذایی با پروتئین کمتر نیز می تواند موثر واقع شود. می توانید از یک رژیم غذایی مایع نیز بهره ببرید به این دلیل که خوردن و گوارش آن غذا نیز برای افراد سالمند و بیمار بهتر صورت می گیرد.

توجه به استحمام و بهداشت سالمندان نیز اهمیت بسزایی دارد تا همواره سلامت بدن از طریق پاکیزگی را داشته باشند و دچار عفونت ها و بیماری های مختلف دیگر نشوند.

نگهداری سالمند

رژیم غذایی مناسب سالمند در منزل

سعی کنید غذاها برای سالمندان به صورت تکه تکه شده و یا خرد شده باشند. می توانید به این منظور از موادی که امکان پوره کردن آن نیز وجود دارد استفاده کنید. تا سالمندان هنگام خوردن و جویدن آن بخصوص با دندان مصنوعی به مشکل نخورند.

به دلیل کم تحرکی سالمندان بهتر است که از دادن غذاهای پر کالری به آنان جلوگیری شود. ممکن است در این میان با افرادی مواجه شوید که تمایل زیادی به خوردن غذا ندارند. برای این منظور میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی شان اضافه کنید و میزان غذای کمتر ولی با تعداد وعده بیشتر به آن ها بدهید.

اگر سالمند دارای معلولیت هایی مثل فلج بودن دست و یا… باشد، بهتر است که در هنگام خوردن غذا او را یاری دهید. می توانید با استفاده از تمرین های ورزشی، سالمند را تحریک و ترغیب به خوردن غذا کنید. تمرینات ورزشی در رختخواب موقع راه رفتن و… هم می تواند باعث جریان خون در بدن سالمند شود و سلامت بدن او را حفظ کند.

شیوه زندگی سالمند

در صورتی که شیوه زندگی درستی را برای سالمندان تدارک ببینید، این کار در حفظ سلامت آنان بسیار موثر خواهد بود. در دوره سالمندی ممکن است افراد احساس بویایی، شنوایی یا چشایی خود را کمی از دست بدهند. این عامل نیز ممکن است به دلیل اختلال های مختلف در بدن ممکن است صورت بگیرد.

شما می توانید با نگهداری سالمندان در منزل و کنترل کیفیت خواب آنها، ورزش هایی که باید برای سلامتی انجام دهند چه بسا کم و کوتاه باشد، مصرف غذا با الگوی منظم، عدم استعمال سیگار و جلوگیری از استرس و کنترل وزن آن ها، شیوه زندگی خوبی را برای آنان رقم بزنید.

 

مراقبت از سالمندان

امنیت داشتن خانه برای نگهداری سالمند

محیط خانه باید محیطی باشد که سالمند با رفت و آمد در آن و انجام کارهای خود آسیبی نبیند. مثلا چیدمان مناسب مبلمان، استفاده از دستشویی هایی با میله های کمکی که باعث راحتی آن ها باشد، استفاده از حسگر دما برای شیر های حمام یا دستشویی برای این که آب زیاد داغ نشود که باعث سوختگی آنان شود، پوشش نقاط لغزنده خانه که ممکن است سالمند روی آن ها لیز بخورد و آسیب ببیند و همین طور روشن نگه داشتن خانه و مسیری که محل رفت و آمد آن هاست از مواردی است که باید در خانه ای که سالمند در آن نگهداری می شود رعایت شود.

ورزش و سلامتی سالمندان

ورزش عاملی است که انسان در هر دوره از زندگی با انجام آن می تواند به سلامتی خود کمک کند. سالمندان نیز به فعالیت های بدنی احتیاج دارند و این کار سبب می شود که از گردش خون در بدن آن ها افزایش یافته و فعالیت مغز و قلب آن ها بهتر صورت بگیرد.

می توانید برای سالمندان ورزش هایی با هزینه کم تر نظیر یوگا، مراقبه، پیاده روی و… را انتخاب کنید. بعلاوه رژیم غذایی مناسب تاثیر بسزایی در سلامت و بهبود سالمند خواهد داشت. داروهایی که سالمندان مصرف می کنند نیز همواره باید به موقع به آنان داده شود. سعی کنید روی داروی آنان بزرگ و واضح مشخص کنید که در چه زمانی استفاده شوند و حتی الامکان آن ها را تفکیک کنید. زیرا مصرف نامناسب و بی نظم دارو عوارض جانبی نظیر مشکلات حافظه، ضعف در بینایی و… را به وجود می آورد.

انجام کارهای داوطلبانه، فعالیت هایی که سالمندان را به محیط اطرافشان نزدیک تر می کند و اطلاعات آنها را بالا می برد و یا سرگرمی های فکری در فرآیند بهبود و زندگی سالم آنان تاثیر خوبی می گذارد و گاهی خیلی بهتر از تماشای تلویزیون به تنهایی است. بهتر است آنان کمتر تنها بمانند تا دچار افسردگی و فکر هایی از قبیل این که با پیری دنیا به آخر می رسد را نداشته باشند.

شرکت سما گستر پارسا با سابقه ۱۹ سال فعالیت در زمینه نگهداری سالمند و با بکارگیری کادری با تجربه در جهت فراهم کردن آسایش و راحتی عزیزانتان فعالیت می‌کند. اعزام پرستار سالمندان در شهر تهران بصورت کاملا تخصصی توسط شرکت خدماتی سما پارسا انجام می‌شود. مراقبت و پرستاری از سالمند نیازمند آموزش های تخصصی است. ما همواره نیروهای آموزش دیده را جهت نگهداری از سالمندان اعزام مینماییم. شما عزیزان می‌توانید پرستاری از سالمند خود را با خیالی آسوده و با اطمینان خاطر به شرکت سما گستر پارسا بسپارید.

سالمندان ترجیح می‌دهند که در خانه از آنها نگهداری شود، پرستار سالمند باید مطابق با نیاز او انتخاب شوند در این زمینه سالمندان به دو دسته تقسیم می‌شوند ،دسته اول آنهایی که توانایی مراقبت از خود را دارند و دسته دوم سالمندانی که در انجام امور روزمره خود ناتوان‌اند، در این قسمت به نیاز‌های سالمندان بسته به شرایط آنها می‌پردازیم:

 

پرستاری از سالمندان

پرستاری از سالمندانی که دائما در بستر هستند:

برخی از سالمندان اصطلاحا زمین گیر شده و توانایی بلند شدن از بستر خود را ندارند. اولین موضوعی که در این سالمندان باید مورد توجه قرار بگیرد اقداماتی هست که مانع ایجاد زخم بستر می‌شود زیرا این امر در ایشان شایع بوده و زندگی را برای سالمندان بسیار سخت می‌کند. پرستار در این شرایط باید سالمند را مدام جابجا کند و قسمت‌هایی از بدن او که فشار بیشتری را تحمل می‌کند به طور مرتب ماساژ داده تا خون در آن قسمت‌ها جریان داشته باشد .

پرستاری از سالمندانی که به زوال عقل دچار شده اند:

هرچه سن سالمندان بیشتر باشد امکان ابتلا به این بیماری در آنها بیشتر است‌، پرستاری از این سالمندان برای افراد عادی و بسیاری از پرستاران می تواند کاری طاقت فرسا باشد از این رو لازم است در انتخاب پرستار برای این افراد دقت بیشتری شود. معمولا برای این نوع سالمندان پرستارانی با صبر و حوصله و مهربان انتخاب می‌شود تا هم از پس مشکلات سالمند بر بیاید و هم سالمند تصور نکند که او فردی طرد شده بوده و دچار افسردگی شود. افراد سالمندی که دچار بیماری زوال عقل شده‌اند ممکن است دائم بی قراری کنند و سوال های تکراری بپرسند و همچنین به راحتی جواب سوال‌های شما را متوجه نمی شود که باعث می‌شود سوالات بیشتری را در پی جواب‌های شما بپرسند پرستار این افراد باید آموزش‌های خاصی ببیند تا بتواند ذهن فرد سالمند را آرام کرده و از عصبانیت وی جلوگیری کند.

وظایف مربوط به نگهدار سالمند:

 • مراقبت و نگهداری از سالمند
 • پیگیری مراحل درمان و دادن داروهای تجویز شده به سالمند
 • تهیه غذا و کمک به میل کردن آن برای سالمند
 • توجه کردن به موضوع گردش و تفریح برای سالمند
 • هم نشینی و هم صحبتی با سالمند
 • رسیدگی به نظافت و استحمام سالمند
 • پاکیزه و منظم نگه داشتن محل سکونت سالمند

برای انتخاب نگهدار مناسب برای سالمند باکارشناسان شرکت سما گستر پارسا تماس حاصل نمایید واز خدمات ما بهره‌مند شوید.

 

نگهداری از سالمندان توسط شرکت سما پارسا

برخی از خدمات شرکت سما گستر پارسا:

 • پرستاری سالمندان
 • نگهداری و مراقبت از کودک
 • پرستاری و مراقبت از بیمار
 • اعزام سرایدار
 • اعزام نیروی خدماتی جهت نظافت منزل
 • اعزام مهماندار پذیرایی مجالس در منزل
فهرست
Call Now Buttonتماس مستقیم