نگهداری از سالمندان در منزل با عشق و دلسوزی

نگهداری از سالمندان در منزل با عشق و دلسوزی

پرستاری  و نگهداری سالمند در منزل کار بسیار سختی نیست اما نیاز به دلسوزی و علاقه دارد اگر به این موضوع توجه شود و یک سری کارهای ساده را انجام دهیم و آن‌ها را در خانه سالمندان نگذاریم که پس از مدتی فراموش شوند و دچار مشکل افسردگی در سالمندان شوند، به راحتی می توانیم از سالمندان عزیزمان در خانه مراقبت کنیم. سالمندان چشم و چراغ منزل ما هستند؛ همه ما ایرانی‌ها فرهنگ احترام به سالمند را داریم و باورمان بر این است که وجود جواهرهای گران‌بها در زندگی ما مغتنم بوده و عین برکت است. سالمندان به موازات پیرشدن تغییرات روانی و جسمی متفاوتی را تجربه می کنند که به طور کامل با احوال دوران میانسالی و جوانی آنان متفاوت بوده و این جزء لاینفک زندگی هر فرد و طبیعت تکاملی بشر است.

موضوعاتی که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت :
– حس مفيد بودن سالمند را تقويت كنيد
– مشکل شنوایی و درک جملات برای سالمندان
– پرستاری و نگهداری از سالمندان در منزل با حفظ تعادل در حركت
– پرستاری و نگهداری از سالمندان در منزل و جلوگیری از بی‌تحرکی
– آلزایمر و افسردگی در سالمندان
– رفتار متناسب با شأن سالمندان
– افسردگی در سالمندان

حس مفيد بودن سالمند را تقويت كنيد

نگهداری از سالمندان در منزل

مشکل شنوایی و درک جملات برای سالمندان

مشکل شنوایی و درک جملات در اکثر سالمندان به دلیل کهولت سن و کاهش قدرت تحلیل وجود دارد.
اکثر ما با سالمندانی که مشکل شنوایی دارند یا به اصطلاح گوششان سنگین شده برخورد داشته‌ایم، در چنین مواقعی ضمن حفظ تماس چشم؛ی باید واضح و شمرده حرف بزنیم؛ به طوریکه روبروی او ایستاده و چهره به چهره ارتباط برقرار کنیم، هرگز کلمات را تندتند یا بریده بیان نکنیم. در برخورد با این افراد می توانیم از زبان بدن نیز استفاده کنیم. اگر درک و فهم سؤال یا جملات شما برای سالمندان دشوار است، اصراری بر تکرار چندین باره نداشته باشید؛ همچنن بهتر است تن صدای شما بهتر شود. بلند حرف زدن با واضح حرف زدن متفاوت است. بهترین راه این است که نزدیک گوشی که شنوایی بهتری دارد با او صحبت کنید.

در مواقعی ممکن است سالمندان رفتارهای کودکانه از خود نشان دهند که شاید شما از دیدن آن رفتارها باشیندن استدلال‎ها ناراحت و کلافه شوید، اما بهتر است بدانید هیچ یک از رفتارها به عمد انجام نمی‌گیرد. این نکته را فراموش نکنید این طرز برخوردها نتیجه سالمندی و اقتضای دوران کهولت سن این بزرگواران است. پس بر این احوالات صبور باشید و همواره سعی کنید با ایجاد فضایی دوستانه و صمیمانه برای تعامل، به سالمندانتان فرصت فهم مطالب را بدهید که بدون شک این رفتارها حکایت از درک بالای شما دارد.

پرستاری و نگهداری از سالمندان در منزل با حفظ تعادل در حركت

طبق گزارش‌ها زمین خوردن یکی از عوامل منجر به فوت در بیماران ۶۵ سال سال به بالا است؛
این اتفاق می تواند ناشی از ضعف بینایی و جسمانی، مصرف دارو، موانع خطرناک و کمبود نور کافی باشد. به طور کلی می توان گفت در بیشتر مواقع می‌توان از زمین خوردن‌ها پیشگیری نمود. یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از بروز این اتفاقات این است که موانع مذکور را برطرف کنید. برای مثال گوشه‌های فرش و موکت را مهار کرده و از جمع شدن و یا تاخوردگی آنها جلوگیری کنید. کف حمام را با استفاده از کفپوش‌های مناسب پوشش دهید تا مانع از سر خوردن این عزیزان شود.
همچنین روی دیوارها دستگیره‌هایی برای کمک گرفتن از آن‌ها در مواقع ضروری نصب کنید.

سالمندانی که دچار اختلال در راه رفتن هستند و احتمال زمین خوردنشان زیاد بوده می توانند از عصا استفاده کنند و با احتیاط بیشتری قدم بردارند؛ عصا مانع زمین خوردن شکستگی‌های ناتوان کننده در لگن و ران‌های می‌شود. این موارد و توصیه های غذایی و فعالیت های فیزیکی ساده گوشه کوچکی از اصول مراقبتی هستند که تقریباً همه سالمندان با کمک پزشک و بالا بردن سطح آگاهی خود، می‌توانند آ‌ن‌ها را رعایت کنند. توصیه میکنیم برای مراقبت از سالمندان در منزل از یک پرستار سالمند کمک بگیرید.

پرستاری و نگهداری از سالمندان در منزل و جلوگیری از بی‌تحرکی

سالمندان بیشتر اوقات بیداری را در حالت نشسته یا دراز کشیده سپری می‌کنند؛
ورزش در سالمندان می‌تواند با تقویت عضلات و استخوان‌ها به بهبود تعادل و کاهش دردهای آرتروز کمک کند و باعث کم کردن پیامدهای جسمی و روانی ناشی از کهولت سن شود. نگهداری از سالمند در منزل اگر توسط پرستار سالمند انجام شود میتوان وظیفه ورزش در سالمندان را به او بسپارید.

جهت درخواست و استخدام پرستار سالمند آموزش دیده و مورد اعتماد با شرکت خدماتی سما گستر پارسا تماس بگیرید.

نکته مهم: باید به سالمندان کمک کنیم تا حرکت کنند،
طبق مطالعات انجام شده فعالیت‌های ورزشی باعث افزایش خونرسانی به مغز شده وهمچنین برحفظ روحیه آن‌ها نیزبسیار مؤثر است.

اگر شرایط جسمی سالمند مساعد است پیاده روی و قدم زدن در پارک نزدیک محل سکونت پیشنهاد می‌شود.
اما اگر نه تشویقشان کنیم در جای‌جای خانه راه بروند؛ این عمل باعث تغییر روحیه آنان شود. هم از بی تحرکی و گرفتگی عضلات جلوگیری می‌کند. ممکن است در مغز انسان قسمتی از سلولها در دوران کهن سالی از بین برود که سبب فراموشی در سالمند می‌شود. آلزایمر یا فراموشی در سالمندان نوعی بیماری است که باید سعی کنیم با این عزیزان ارتباط برقرار کرده و با آنها حرف بزنیم و خاطرات گذشته را به یادشان بیاوریم. نگهداری از سالمند در منزل نیازمند توجه بیشتر و صحبت کردن و محبت کردن به آنهاست.

افسردگی در سالمندان

آلزایمر و افسردگی در سالمندان

زمانی که سالمندان دچار آلزامیر می‌شوند باید مواظب باشیم که به تنهایی از خانه خارج نشوند؛
اگر اعضای خانواده در کنار او نیستند بهترین راه این است که با استخدام یک پرستار وظیفه نگهداری از سالمند در منزل را به او بسپاریم. با توجه به اینکه رفتار جوان‌ها با سالمندان بسیار مهم است و هرگز نباید سربه سر سالمندان بگذارند چراکه این کار باعث می شود این عزیزان اعتماد به نفسشان را از دست بدهند و قهر کنند. افسردگی در سالمندان می‌تواند با اضطراب همراه باشد. اعضای خانواده یا پرستار او باید طوری رفتار کند که اضطراب از او دور شود؛ سالمندان وقتی به یاد خاطرات قدیم می‌افتند در خود فرو می‌روند. در چنین مواقعی اطرافیان باید با او حرف بزنند تا از آن حالت بیرون بیاید.

مراقبت و نگهداری از سالمندان در منزل ، کار آنچنان سختی نیست اما دلسوزی و علاقه می‌خواهد و اگر این کارهای ساده را انجام دهیم و آن‌ها را در خانه سالمندان نگذاریم که پس از مدتی هم فراموش شوند، به راحتی می‌توانیم در منزل از آنها مراقبت کنیم. بدون شک تغییر نگاه به سالمندان و کاهش سوء رفتار با آنان در خانواده نیازمند تمرین و تربیت است؛ حرمت کذاشتن به سالمندان نشانه قدرشناسی از زحمات بی دریغ انان در یک عمر زندگی پربرکتشان بوده، وقتی پدر و مادر به دوران پیری می‌رسند هم به مراقبت بیشتری نیاز دارند و هم توقع دارند که در این سن از احترام بیشتری برخوردار باشند و جایگاهشان در خانواده محفوظ بماند.

رفتار متناسب با شأن سالمندان

بسیاری از سالمندان دچار حساسیت بیش از حد و زودرنجی‌های سریع می‌شوند؛
در این سن و سال باید بیشتر به آنان توجه و محبت نشان دهیم تا احساس زیادی یا سربار بودن نکنند. شایسته است اگر برای هزارم هم داستان‌های زندگی‌شان را می‌شنویم، خم به ابرو نیاوریم و هر بار چون نخستین بار شنوای حرف‌هایشان باشیم؛ با آنها مشورت کرده و در صورت لزوم از تجارب بارزش آنها بهره‌مند شویم، چراکه به قول قدیمی‌ها آنچه جوان در آینه می‌بیند، پیر در خشت خام مشاهده می‌کند. برای سخنانشان ارزش قائل شویم و مواظب کلاممان باشیم، حرمتشان را با جملاتی همچون (زمانه تغییر کرده)، (شما قدیمی هستی)، (مثل بچه فکر و عمل می‌کنی) و غیره، نشکنیم.

یادمان باشد هر آنچه امروز نسبت به والدینمان روا می‌داریم، در فردای زندگی‌مان آن را تجربه خواهیم کرد؛
باید این جمله را به یاد داشته باشیم «که هر عملی را عکس العملی است».

سخن آخر

پیر شدن چیز بد و منفوری نیست، لزوما در این دوره دچار افسردگی در سالمندان نخواهند شد،
کهنسالی مرحله خاصی از زندگی است که باید به خوبی تجربه و از آن گذر شود، افراد سالمند همانند یک صندوقچه جواهرات هستند. این جواهرات همان تجربیات و داشته‌های معنوی و فهم و شناخت آن‌ها از زندگی است و ما به عنوان افراد میانسال یا جوان باید از همین حالا خود را برای دوران کهنسالی آماده کنیم.

شرکت خدماتی سما گستر پارسا ارائه دهنده خدمات نگهداری از سالمند می‌باشد و می‌تواند با تجربه فراوانی که در این حوزه دارد به نحو احسنت وظیفه نگهداری و پرستاری از سالمندانعزیز را بر عهده بگیرد.

جهت درخواست و استخدام پرستار سالمند آموزش دیده و مورد اعتماد با شرکت خدماتی سما گستر پارسا تماس بگیرید.

نوشتهٔ پیشین
تغذیه کودک
نوشتهٔ بعدی
اوقات فراغت در سالمندان

No results found

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonتماس مستقیم