آموزش نگهداری و مراقبت از سالمندان

آموزش نگهداری و مراقبت از سالمندان

مراقبت و نگهداری از سالمندان یا والدین سالخورده در خانه یکی از دغدغه‌های ذهنی مهم و همیشگی فرزندان است. به دلیل اینکه والدین سالخورده همیشه دوست دارند در خانه‌ی خودشان نگهداری شوند، فرزندان باید با شیوه‌های ارائه‌ی بهترین خدمات و فراهم کردن آسایش لازم برای سالمندان آشنا باشند. قصد داریم در این مقاله با ارائه نکاتی درباره نگهداری سالمند اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. احتمالاً تا به حال با آدم‌هایی برخورد داشته‌اید که در خانه‌شان از یک آدم سالمند نگهداری می‌کنند. مراقبت از افراد سالمند نیازمند داشتن برخی اطلاعات تخصصی و همچنین آموزش دیدن نحوه مراقبت و نگهداری از افراد سالخورده است. آموزش پرستاری از سالمند یکی از این آموزش های مهم است که فرد مراقب باید حتما اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشد.

برخی از آدم‌ها ترجیح می‌دهند از سالمندان در خانه مراقبت کنند یا عده‌ی دیگر نیز تصمیم می‌گیرند از امکانات مراکز مخصوص خدمات مراقبتی برای سالمندان بهره‌مند شوند؛ این روش نیز فوایدی به همراه دارد. هر گزینه‌ای می‌تواند معایب و مزایایی داشته باشد. برخی ترجیح می‌دهند از سالمندان خود در خانه نگهداری کنند؛ چه این آدم‌های سالمند والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ‌شان باشند، چه یکی دیگر از اعضای نزدیک خانواده. پس بهتر است مراقبی که قرار است از این سالمندان مراقبت نماید آموزش پرستاری و مراقبت از افراد سالمند را دیده باشد.

موضوعاتی که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت:

* آیا شما هم مشغول نگهداری و مراقبت از افراد سالمند هستید
* آیا نگهداری از سالمند برای شما آسان است
* نگهداری از والدین سالخورده و سایر عزیزان سالمند
– الف. فراهم کردن آمادگی‌های لازم برای مراقبت‌های پزشکی
– ب. مدیریت امور مالی
– پ. ساماندهی داروها
– ت. فراهم‌آوری محیطی امن و سالم
– ث. فراهم کردن شرایط لازم برای تعاملات اجتماعی کافی
– ج. ایجاد شرایطی برای نگهداری از آن‌ها، هنگامی که در خانه نیستید
– چ. بررسی مشکلات مالی و هیجانی سالمندان و نحوه‌ی رسیدگی به آن‌ها در خانه
* آموزش پرستاری و مراقبت از افراد سالمند
– الف. تجهیز و آماده‌سازی خانه برای نگهداری از سالمند
– ب. اطمینان از حفظ سلامت و امنیت سالمند
– پ. کمک به حل مشکلات مالی و محافظت از منابع مالی
– ت. کمک به سالمند برای برقراری روابط مناسب اجتماعی
– ث) سایر نکات مراقبتی برای نگهداری از والدین سالخورده

آیا شما هم مشغول نگهداری و مراقبت از افراد سالمند هستید ؟‌ آیا نگهداری از سالمند برای شما آسان است؟

صادقانه بگوییم مراقبت از افراد سالمند اصلا آسان نیست. مراقبت از افراد سالمند برای بسیاری کاری است پر از عشق و برکت، ولی برای برخی دیگر نیز وظایف چالش برانگیزی به همراه دارد. فقط کافی است نکات و روش‌های این کار را به خوبی بیاموزیم تا این وظیفه برای‌مان ساده و آسان شود. آدم‌های اندکی وظیفه‌ی نگهداری از سالمند را با آغوشی باز می‌پذیرند، و بیش‌تر آدم‌ها معمولا سعی می‌کنند با این حقیقت مسلم که در آینده‌ای دور یا نزدیک خودشان با آن روبرو می‌شوند، این موضوع را انکار کنند. این مقاله با تمام وجود و از صمیم قلب وادارتان می‌کند به این موضوع فکر کنید که اگر پدر یا پدر شوهرتان یا پدر زن‌تان به کمک‌تان نیاز داشته باشند، شما چه می‌کنید؛ فکر کردن به این موضوع بسیار مهم است، زیرا این اتفاق یک روز برای خودتان خواهد افتاد.

آیا قادر هستید مانند یک دختر یا عروس وظیفه‌شناس از والدین سالخورده‌تان نگهداری کنید؟ در این صورت، هنگام نگهداری از آن‌ها از چه راه‌هایی استفاده می‌کنید؟ باید به این موضوع مهم (نگهداری از سالمندان) فکر کنید و تصور کنید هنگامی آن‌ها به کمک‌تان نیاز دارند، شما چگونه می‌توانید از آنها نگهداری کنید.

مادر ترزا در این مورد گفته است، عشق با نگهداری از نزدیک‌ترین عزیزان‌تان آغاز می‌شود، عزیزانی‌ که در خانه‌تان هستند.‌

آموزش نگهداری از سالمند

نگهداری از والدین سالخورده و سایر عزیزان سالمند

نگهداری از سالمند می‌تواند در برخی مواقع بسیار پر استرس باشد، زیرا مجبور می‌شوید هم‌زمان با انجام کارها و وظایف روزانه‌تان، به نیازهای شخصی والدین سالخورده‌تان نیز رسیدگی کنید.

برای نگهداری از سالمند در خانه به انجام چه کارهایی نیاز دارید؟ این کارها شامل موارد زیر می‌شوند:

الف. فراهم کردن آمادگی‌های لازم برای مراقبت‌های پزشکی
ب. مدیریت امور مالی
پ. ساماندهی داروها
ت. فراهم‌آوری محیطی امن و سالم
ث. فراهم کردن شرایط لازم برای تعاملات اجتماعی کافی
ج. ایجاد شرایطی برای نگهداری از آن‌ها، هنگامی که در خانه نیستید
چ. بررسی مشکلات مالی و هیجانی‌شان، به همراه نحوه‌ی رسیدگی به آن‌ها در خانه؛ این کار باعث می‌شود دچار مشکل حل بحران در دقیقه‌ی نود نشوید.

برای انجام تمام این کارها، ابتدا لازم است خودتان سالم بمانید. شماری از مطالعات نشان می‌دهند، پرستاران یا آن‌هایی که از سالمندان‌شان نگهداری می‌کنند ممکن است به اضطراب، افسردگی، استرس، و اختلالات اسکلتی ماهیچه‌ای مبتلا شوند. حتما مشاهده کرده‌اید که مثلا، مادرتان، هنگام نگهداری از مادر یا مادر شوهرش – چه در گذشته، و چه هم‌اکنون – و رسیدگی به امور جاری خانه،‌ بدون کمک و به تنهایی،‌ تحت چه استرسی قرار دارد.

بنابراین، پیش از شروع کار نگهداری از سالمند در خانه،‌ حتما مواظب سلامتی خودتان باشید.

با تقسیم مسئولیت‌ها میان همسر و خودتان،‌ یا محول کردن برخی از وظایف به سایر اعضای خانواده می‌توانید از سلامتی خودتان نیز مراقبت کنید. و هم‌چنین، استراحت کردن و اختصاص زمانی را برای تفریح فراموش نکنید؛ نگهداری از والدین سالخورده عزیزتان را برای مدت کوتاه به دیگران محول کنید و کمی به خودتان برسید. علاوه بر مسائل فوق، با پیروی از روش‌های زیر می‌توانید به استانداردها مناسبی برای نگهداری از والدین سالخورده در خانه دست پیدا کنید.

به گفته‌ی جیم ران، کارآفرین و سخنران مشهور، “‌نگهداری از یک آدم توسط آدمی دیگر نشان‌دهنده‌ی بزرگ‌ترین ارزش زندگی است‌”‌.

آموزش پرستاری و مراقبت از افراد سالمند

ابتدا باید در مورد چگونگی نگهداری از سالمند و والدین سالخورده عزیز برنامه‌ریزی کنید. بهترین روش برای انجام این کار، به ترتیب، از قرار زیر است:

الف. تجهیز و آماده‌سازی خانه برای نگهداری از سالمند
ب. اطمینان از حفظ سلامت و امنیت سالمند
پ. کمک به حل مشکلات مالی و محافظت از منابع مالی
ت. کمک به سالمند برای برقراری روابط مناسب اجتماعی
ث. سایر نکات مراقبتی برای نگهداری از والدین سالخورده

اکنون می‌خواهیم این اقدامات را با برخی نکات کاربردی را برای شما توضیح دهیم

الف. تجهیز و آماده‌سازی خانه برای نگهداری از سالمند

اگر قرار است در خانه‌تان عزیز سالمندی زندگی کند، لازم است خانه را برای زندگی وی آماده کنید.
با وجود این، بیش‌تر سالمندان ترجیح می‌دهند در خانه‌ی خودشان زندگی کنند، زیرا نمی‌خواهند باری برگردن فرزندان‌شان باشند.
در این صورت نباید آنها را تنها بگذارید و برای نگهداری و مزاقبت از افراد سالخورده باید پرستار سالمند استخدام کرد.

درچنین شرایطی، که عزیزان سالمند‌تان می‌خواهند بطور مستقل درخانه‌ی خودشان زندگی کنند، لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

۱. ایجاد تغییراتی در خانه

ایجاد تغییراتی در خانه می‌تواند جلوی وقوع بسیاری از دردسرها را بگیرد. بعنوان مثال، می‌توانید برخی اقدامات زیررا انجام دهید:

الف. هرگونه مبلمان اضافی و به هم ریخته را که داخل و اطراف خانه قرار دارند، و راه رفتن و حرکت آزادانه‌ی عزیزان سالمندتان را در خانه دشوار می‌کنند، از سر راه بردارید.

ب. نزدیک دستشویی و حمام میله‌های کمکی تعبیه کنید. شاید این میله‌ها جلوه‌ی زیبایی نداشته باشند – ولی برای خانه‌ای که در آن سالمند زندگی می‌کند، واجب است.

پ. نصب حسگر دود با ویژگی‌های لرزشی یا با قابلیت روشن کردن چراغ‌های چشمک‌زن می‌تواند در مقایسه با دستگاه‌های قدیمی، به طور موثرتری سالمندان را از خواب بیدار کند.

ت. نصب دستگاه‌های خاصی برای دوش حمام یا شیر دستشویی که با پیشگیری از افزایش ناگهانی دمای آب، از پوست سالمندان در برابر سوختگی محافظت می‌کنند. هم‌چنین، می‌توانید دمای آب را روی ۵۰ درجه یا پایین‌تری سطح ممکن قرار دهید.

ث. مطمئن شوید تمام کابل‌ها و سیم‌ها در خانه سامان‌دهی شده‌اند و از جلوی پا کنار رفته‌اند؛ این کار از لغزش و سقوط سالمندان به زمین پیشگیری می‌کند.

ج. داخل زمین دستشویی، وان حمام، زیر دوش، و سایر نقاط لغزنده‌ی خانه لایه‌ها‌ی پلاستیکی، کفی، و پادری قرار دهید تا از لیز خوردن سالمندان جلوگیری کنید.

چ. توصیه می‌شود از حسگرهای مونوکسید کربن نیز استفاده کنید، زیرا آدم‌های سالخورده حتی در برابر میزان پایینی از این گاز مهلک آسیب پذیر هستند.

ح. از نصب روشنایی در نقاط خاصی از خانه و اطراف خانه جهت روشن کردن آن نقاط در هنگام شب اطمینان حاصل کنید. مثلا در مسیر رفتن سالمند به دستشویی یا به سمت یخچال هنگام شب به اندازه‌ی کافی نور قرار دهید تا بتوانند راه را به خوبی پیدا کنند.

چیزهای بیش‌تری نیز وجود دارند که می‌توانید به این فهرست اضافه کنید تاشرایط خانه برای زندگی کردن سالمندان بهتر شود.

۲. پیگیری دائم وضعیت سالمند

اگر والدین یا عزیز سالخورده‌تان می‌خواهد به تنهایی در خانه‌اش زندگی کند، بایدشرایط آسایش و امنیت وی را فراهم کنید.

برخی از خانواده‌ها از محصولات و وسایل الکترونیکی مراقبتی خاصی برای سالمندان استفاده می‌کنند؛ این وسایل الکترونیکی به حسگرهای حرکتی متصل هستند. این حسگرها در نقاط مهمی از خانه نصب می‌شوند و وضعیت سالمند را در خانه به اطلاع فرزندان می‌رسانند. البته در این کار، از هیچ گونه میکروفون یا دوربینی استفاده نمی‌شود تا حریم خصوصی سالمندان حفظ شود؛ این حسگرها به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده‌اند که در صورت بروز اتفاقی غیر معمول به افراد خانواده هشدار یا پیام بفرستند. دوره آموزش پرستاری از سالمند به مراقب سالمند کمک می‌کند تا هرچه بهتر از آو مراقبت و نگهداری کند.

نگهداری و مراقبت از افراد سالخورده

۳. استخدام پرستار

گاهی اوقات فاصله‌ها آن‌قدر زیاد است که حتی اگر واقعاهم بخواهید، نمی‌توانید به دفعات زیاد کنار عزیزان یا سالمندان‌تان باشید.

در چنین مواردی، می‌توانید به استخدام یک پرستار مجرب و حرفه‌ای فکر کنید؛ چنین پرستارانی را می‌توانید از طریق آژانس‌ها یا مراکز درمانی (شرکت خدماتی سما گستر پارسا) پیدا کنید. این افراد می‌توانند به عنوان یک همراه در کنار سالمند بمانند، یا هنگامی که سالمند به کمک نیاز داشته باشد یا حتی در مواردی که به طور اورژانسی به خدمات پزشکی نیاز پیدا کند، به آن‌ها کمک کنند. خوشبختانه، در صورت نیاز می‌توانید با پرداخت مبالغ معین، از کمک این افراد بهره‌مند شوید؛ با این حال، پیش از اقدام برای این کار لازم است از مشخصات دقیق هویتی‌شان و ثبت بودن نام‌شان در مراکز معتبر درمانی اطمینان حاصل کنید.

شرکت خدماتی سما پارسا آموزش پرستاری و مراقبت از افراد سالمند را بصورت تخصصی به نیروهای خود داده است.

۴. تامین مالی هزینه‌ها

وقتی می‌خواهید از سالمندی نگهداری کنید که در کنارتان زندگی نمی‌کند، لازم است برخی از هزینه‌ها را برای این کار پیش‌بینی کنید. برای حفظ سلامتی و استقلال عزیزان سالخورده‌تان، باید هزینه‌های مربوط به برخی از خدمات را پرداخت کنید. این هزینه‌ها می‌توانند به بهیار یا پرستار (در صورت استخدام) و دستمزدهای آن‌ها مربوط باشند. هم‌چنین، این هزینه‌ها ممکن است شامل پوشش مخارج درمان و سلامت، معاینات جاری، و خرج و مخارج روزانه (در صورت وابستگی مالی سالمند به شما) باشند.

مقاله مشکلات اقتصادی در سالمندان را مطالعه نمایید.

۵. ملاقات مرتب از سالمند

وقتی عزیزان سالخورده‌تان می‌خواهند در کنارتان باشند، زمانی که با آن‌ها سپری می‌کنید می‌تواند تاثیر مثبتی بر وضعیت آن‌ها بگذارد. هم‌چنین، اگر مرتبا آن‌ها را ملاقات کنید، می‌توانید از وضعیت امنیتی، کیفیت زندگی، و هم‌چنین سلامت هیجانی آن‌ها مطلع شوید. هنگامی که به خانه‌ی عزیزان سالخورده‌تان سر می‌زنید،‌ باید با چشمان باز به دنبال برخی از تغییرات بگردید – مثلا بینید آیا خانه به هم ریخته است، آیا نامه‌هایی باز نکرده در صندوق پستی وجود دارند، گلدان‌ها نیاز به آب دارند، لباس‌ها باید شسته شوند، یا کبودی‌های ناشی از زمین خوردگی عزیز سالخورده‌تان روی بدن‌اش وجود دارد یا خیر، و غیره. با همسایگان سالمند آشنا شوید و در صورت امکان از آن‌ها بخواهید هر از گاهی به عزیز سالخورده‌تان سر بزنند.

ب. اطمینان از حفظ سلامت و امنیت سالمند

لازم است که از سلامت و امنیت سالمندان‌تان اطمینان حاصل کنید، و برای این مسئله بایدبرخی اقدامات را انجام دهید.

برای نگهداری و مراقبت از افراد سالخورده که ساعاتی از روز راتنها زندگی می‌کند یک پرستار سالمند استخدام نمایید.
پرستار سالمند دوره آموزش پرستاری از سالمند راگذرانده وتمام نکات را درخصوص نگهداری و مراقبت از افراد سالخورده می‌داند.

۶. انجام فعالیت بدنی مرتب

همه از این حقیقت آگاه‌اند که اگر سالمندان مرتباً به انجام فعالیت‌های بدنی بپردازند، از بسیاری از بیماری‌ها مصون می‌مانند، و این مسئله می‌تواند عملا آن‌ها را ۱۰ الی ۱۵ سال جوان‌تر کند.
بنابراین، اجازه دهید آن‌ها ابتدا به انجام فعالیت‌های بدنی سبکی بپردازند که بتوانند از عهده‌شان بر بیایند؛ و در مراحل بعد،‌ بسته به ظرفیت بدنی‌شان بتوانند فعالیت‌های بدنی سنگین‌تری انجام دهند. احتمالا همه‌ی شما تاکنون با آدم‌های سالمندی برخورد داشته‌اید که به سلامتی‌شان توجه بسیار می‌کنند. این آدم‌ها حتی هر روز می‌توانند گلف بازی کنند؛ و دست‌کم مرتبا به انجام فعالیت‌های کم هزینه‌تری نظیر پیاده‌روی، یوگا، مراقبه، و هم‌چنین پیروی از یک رژیم غذایی سالم، متعادل، و مقوی می‌پردازند.

اگر پرستار سالمند استخدام کرده باشید یکی از وظایف او ورزش در سالمندان است.

۷. رعایت احتیاط در خصوص داروها

گاهی اوقات، سالمندانی که به صورت مستقل زندگی می‌کنند، به دلیل کنترل نامناسب دارویی مجبور می‌شوند تحت نظارت پزشکی در بیایند. این وضعیت ممکن است به این دلیل ایجاد شود که آن‌ها به متخصصان گوناگون مراجعه می‌کنند، ولی نسخه‌های‌شان را نزد داروخانه‌ای می‌برند که احتمالا مطمئن و مسئولیت‌پذیر نیست. ابتدا لازم است به این موضوع دقت کنید که داروهای تجویزی هیچ گونه عارضه‌ی جانبی نداشته باشند، و هم‌چنین با سایر داروهای مصرفی سالمندتان نیز تداخل نداشته باشند. هم‌چنین، از صداقت و شهرت داروخانه‌ای که سالمندتان به آن‌جا مراجعه می‌کند نیز مطمئن شوید؛ زیرا گاهی اوقات ممکن است آدم‌های سودجو برای تازه جلوه دادن داروهای تاریخ مصرف گذشته، بسته‌بندی آن‌ها را تغییر دهند.

نکته‌ی مهم دیگر این است که مطمئن شوید والدین یا عزیز سالخورده‌تان داروهای مصرفی‌شان را با هم اشتباه نگیرند؛ با افزایش سن معمولا احتمال بروز این مسئله برای سالمندان افزایش می‌یابد. این مسئله دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد،‌ از جمله ضعف بینایی، مشکلات حافظه، بی‌خوابی، یا سایر مشکلات سلامتی. گاهی اوقات، مشاهده می‌شود سالمند می‌خواهد داروهایی را مصرف کند که طبق تجویز پزشک باید زمان دیگری به مصرف آن‌ها بپردازد؛ دلیل این مسئله نیز می‌تواند مشغولیت ذهنی وی باشد. آن‌چه از دست‌تان بر می‌آید،‌ این است که روی داروهای عزیز سالخورده‌تان برچسب بچسبانید و نحوه‌ی مصرف آن‌ها را با حروف بزرگ بنویسید و سپس، آن‌ها را به طور جداگانه در کشوها یا قفسه‌های مجزا قرار دهید، به طوری که پیدا کردن این داروها برای والدین یا عزیز سالخورده‌تان آسان باشد.

استخدام پرستار سالمند جهت نگهداری و مراقبت از افراد سالخورده که تنها هستند الزامیست.
شرکت خدماتی سما گستر پارسا افرادی که دوره آموزش پرستاری از سالمند رادیده باشند برای پرستاری از سالمندان شمااعزام می‌نماید.

۸. مشکلات رانندگی

گاهی اوقات، نگه داشتن والدین یا عزیز سالخورده‌تان در خانه و درخواست از وی برای خودداری از رانندگی بسیار دشوار می‌شود؛ به خصوص زمانی که پیری کاملا بر آن‌ها مسلط می‌شود و مشاهده می‌کنید که آن‌ها دیگر مانند قبل قادر به رانندگی نیستند. وقتی توانایی شناختی‌ آدم‌ها با افزایش سن رو به زوال می‌رود، سرعت واکنش‌شان کاهش می‌یابد، بدن‌شان سفت می‌شود، و رانندگی‌شان نیز عجیب و غریب می‌شود؛ با مشاهده‌ی این علائم به راحتی می‌توانید متوجه این مسئله بشوید که عزیز سالخورده‌تان نمی‌تواند به خوبی رانندگی کند.

وقتی از والدین سالخورده‌تان می‌خواهید دیگر رانندگی نکنند، دچار افسردگی می‌شوند، و برخی از آن‌ها نیز حتی به اندازه‌ای لجاجت به خرج می‌دهند که از گوش دادن به حرف‌های‌تان سر باز می‌زنند. بهترین کار این است که بنشینید و در مورد این مسئله با وی صحبت کنید، و اگر هم‌چنان برای رانندگی پافشاری می‌کرد، در صورت داشتن توانایی مالی برای‌اش یک راننده استخدام کنید، یا از وی بخواهید وسیله‌ی نقلیه‌ی آسان‌تری را جایگزین خودروی خود کند. خیلی از سالمندان علی‌رغم داشتن توانایی لازم برای رانندگی، ترجیح می‌دهند خودشان از انجام این کار اجتناب کنند.

۹. محافظت از سالمند در برابر کلاهبرداران

اگر والدین یا عزیزان سالخورده‌تان دور از شما زندگی می‌کنند، در معرض برخورد با بسیاری از کلاهبرداران قرار دارند. کلاهبرداری می‌تواند دامنه‌ی گسترده‌ای از جمله مسائل مربوط به سرمایه‌گذاری در تلفن و گوشی همراه، تا نحوه‌ی استفاده از کارت‌های بانکی داشته باشد. باید متناوبا تمام کارت‌های بانکی والدین یا عزیز سالخورده‌تان را بررسی کنید، و از این‌که گرفتار کلاهبرداری نشده باشد اطمینان حاصل کنید. بررسی قبض‌ها و صورت‌حساب‌ها را نیز فراموش نکنید. ‌

پ) کمک به حل مشکلات مالی و محافظت از منابع مالی

بیش‌تر سالمندان بازنشسته هستند و با مشکلات مالی مواجه هستند، زیرا آن‌ها با بودجه‌ای محدود یا درآمدی ثابت زندگی می‌کنند.
ولی از طریق روش‌های زیر می‌توانید به آن‌ها کمک کنید وضعیت بهتری داشته باشند.

۱۰. گفتگو درباره‌ی مسائل مالی با سالمند

اگر والدین‌تان از لحاظ مالی به شما وابسته‌اند، منطقی است که درخصوص مسائل مالی با یکدیگر بحث آزاد داشته باشید.
با آن‌ها راحت باشید، از آن‌ها مشورت و نصیحت بخواهید، شما نیز راه‌هایی را به آن‌ها پیشنهاد بدهید، و راهکارهایی را که می‌توانند بهترین تاثیر را بر مسائل مالی طرفین داشته باشند، فهرست کنید. باید در این مورد که تا چه حد می‌توانید از لحاظ مالی به آن‌ها کمک کنید، و این‌که آیا این میزان از کمک می‌تواند برای آن‌ها کافی باشد یا خیر، صریح و بی‌پرده با یکدیگر صحبت کنید.

۱۱. جمع‌آوری و نگهداری از اسناد مالی سالمند

پیش از هر کاری در نگهداری سالمند، باید تمام کارهای اداری و حقوقی مربوط به اموال والدین و عزیز سالخورده‌تان را انجام دهید. مثلا در صورتی که آن‌ها قادر به کنترل مسائل مالی‌شان نباشند، باید با مجوز سایر فرزندان یا سایر آدم‌های ذیحق، وکالت‌نامه‌ی معتبری را از والدین یا عزیز سالخورده‌تان دریافت کنید. توصیه می‌شود سالمند یک فرد – دوست یا شخص حرفه‌ای – را به همراه عکس و مشخصات کامل معرفی کند، تا هنگام بررسی مسائل مالی، وی نیز حضور داشته باشد. هم‌چنین، این امکان را برای والدین‌تان فراهم بیاورید که در صورت تمایل، وصیت‌نامه‌شان را آماده کنند و آن را در محلی امن، نزد یک وکیل، یا هر شخص دیگری که صلاح می‌دانند، قرار دهند.
مطمئن باشید، والدین یا عزیز سالخورده‌تان از انجام بی عیب و نقص این کارها شادمان و راضی خواهند بود.

ت) کمک به سالمند برای برقراری روابط مناسب اجتماعی

با ورود به سنین پیری و از دست دادن خیلی از توانمندی‌ها، بسیاری از سالمندان ترجیح می‌دهند تنها و منزوی زندگی کنند، و بسیاری دیگر نیز ممکن است از افسردگی رنج ببرند. در این مورد نیز از سالمندتان مراقبت کنید و از این‌که آن‌ها به خوبی بتوانند با سایر آدم‌های موجود در دنیای‌شان ارتباط برقرار کنند، اطمینان حاصل کنید.

۱۲. مشغول نگه داشتن سالمند

بهترین راه برای اتصال مجدد سالمند به جهان خارج مشغول نگه داشتن وی به انجام فعالیت‌های اجتماعی مفید است. اکنون که دیگر سالمندان مجبور به کنترل فرزندان یا مدیریت حرفه‌شان نیستند، بسیاری از آن‌ها به دنبال فرصتی برای ملاقات با دیگران و کمک به آن‌ها هستند. آن‌ها می‌توانند سال‌ها تجربه‌ و مهارت‌شان را به دیگران منتقل کنند. بسیاری از سالمندان انجام چنین کارهایی را به نشستن در خانه و گذراندن زمان به بطالت و تماشای تلویزیون ترجیح می‌دهند. والدین یا عزیزان سالخورده‌تان نیز می‌توانند به برنامه‌های داوطلبانه ملحق شوند، یا به آموزش دانش و مهارت مورد نیاز به دیگران یا هر روش دیگری برای کمک به دیگران بپردازند. متاسفانه، برخی از سالمندان ترجیح می‌دهند در خانه بمانند، و این تصمیم معمولا به بروز ناراحتی، افسردگی، و سایر امراض منجر می‌شود. دلیل این تصمیم معمولا احساس بی‌هدف بودن در زندگی است.

زندگی با پیری به اتمام نمی‌رسد؛ و این همان چیزی است که باید به سالمندان یاد داد.

۱۳. یافتن دوستان جدید

اگر بسیار مشغول هستید و نمی‌توانید به خوبی از والدین یا عزیزان سالخورده‌تان نگهداری کنید، یافتن دوستان جدید و ایجاد روابط دوستانه با آدم‌های هم سن می‌تواند برای سالمندان ایده‌ی خوبی باشد. آن‌ها می‌توانند با دوستان‌شان قرار بگذارند و به باشگاه بروند، یا به انجام سرگرمی‌های مشترک بپردازند. فعالیت‌های ساده‌ای مانند پیاده‌روی‌های دسته جمعی، انجام بازی‌های گروهی، خرید، یا گفتگو می‌تواند حال سالمندان را بهتر کند. به خاطر داشته باشید، آدم‌ها در سنین پیری هیچ چیزی را به یک همراهی دوستانه و دلپذیر ترجیح نمی‌دهند. همه‌ی شما حتما سالمندان زیادی را در این وضعیت مشاهده کرده‌اید؛ حتما شما نیز این تجربه را داشته‌اید که سالمندان از شما می‌خواهند کنارشان بنشینید و با آن‌ها صحبت کنید.

گذشته از این‌ها، اگر سالمند همسر محبوب‌اش رانیز از دست داده باشد، زندگی‌اش بشدت سرد و پر از تنهایی می‌شود.

۱۴. غذا خوردن دسته جمعی

سالمندان به احتمال زیاد با پخت و پز به مشکل بر خواهند خورد، یا این‌که علاقه‌شان را به آشپزی از دست خواهند داد. این مسئله ممکن است به دلیل عدم علاقه، افسردگی، یا سایر مشکلات جسمی به وجود بیاید. آیا درباره‌ی غذا خوردن‌های دسته جمعی که معمولا در مراکز نگهداری از والیدن سالخورده اجرا می‌شود، چیزی شنیده‌اید؟ چنین مراسمی راهکار بسیار موثری برای سالمندانی خواهد بود که قادر نیستند برای خودشان آشپزی کنند.

به علاوه، آن‌ها در کنار دیگر آدم‌هایی که جایگاه و وضعیت مشابه‌ای با یکدیگر دارند، خوشحال‌تر خواهند بود.

داگلاس مک‌آرتور، یکی از شخصیت‌های مشهور آمریکایی، می‌گوید، آدم‌ها به جوانی ایمان‌شان، و به پیری تردید‌شان هستند؛
آن‌ها به جوانی اعتماد به نفس، و به پیری ترس؛ و به جوانی امید، و به پیری افسردگی‌شان هستند.‌

ث) سایر نکات مراقبتی برای نگهداری از والدین سالخورده

شما در حال مطالعه مقاله آموزش پرستاری و مراقبت از افراد سالمند هستید.

۱۵. عشق ورزیدن به سالمند

علاوه بر تمام نکاتی که این مقاله درباره‌ی نگهداری از والدین سالخورده در خانه گفته شد، شما می‌توانید به والدین یا عزیزان سالخورده‌تان عشق بورزید و همیشه در کنارشان باشید. در غالب اوقات، جوان‌ترها به نیازهای جسمی و مادی سالمندان فکر می‌کنند؛ با این حال، غالبا نیازهای هیجانی، اجتماعی، یا روان‌شناختی‌شان نادیده گرفته می‌شوند.

۱۶. توجه به ناتوانی های فیزیکی

به خاطر داشته باشید، با افزایش سن، ممکن است شنوایی، بینایی، لامسه، و سایر حس‌ها به خوبی قبل کار نکنند، یا به تدریج رو به زوال بروند. بنابراین، هنگامی که با آن‌ها صحبت می‌کنید، کمی بلندتر حرف بزنید یا به اندازه‌ی کافی نزدیک‌شان بشوید. هم‌چنین، سالمندان یا والدین سالخورده به درد و تماس حساس‌تر می‌شوند، بنابراین، مراقب این مسئله نیز باشید. باتوجه به این موضوع نگهداری و مراقبت از افراد سالمند باید با دانش تخصصی انجام شود. پرستار سالمند باتوجه به گذراندن دوره آموزش پرستاری از سالمند بهترین انتخاب برای این موضوع است.

۱۷. درک دردسرهای زندگی شان

درخصوص دردسرهای‌شان در زندگی، بویژه با شروع روند ازدست دادن حافظه یا کارکردهای بدنی، حساس‌تر و بااحتیاط بیش‌تر رفتار کنید.
این دردسرها برای خودشان ناراحت کننده‌تر و ناامیدکننده‌تر هستند. بنابراین، آنها را درک کنید و با آنها مهربان‌تر باشید.

۱۸. دوری از رفتارها و گفتارهای ناشایست

هم‌چنین، مشاهده‌ این وضعیت که کودکان و نوه‌ها، والدین یا عزیزان سالخورده‌تان را خسته‌کننده، پیر، و کسل‌کننده می‌خوانند و از آن‌ها دوری می‌کنند، برای آن‌ها بسیار ناراحت‌کننده و سخت است. به همین صورت، وقتی والدین یا عزیزان سالخورده‌تان متوجه می‌شوند فرزندان و نوه‌هایی که در تمام طول زندگی‌شان از عشق و کمک‌ آن‌ها بهره‌مند بوده‌اند، گاهی اوقات علیه آن‌ها رفتار می‌کنند، بسیار ناراحت و افسرده می‌شوند.

۱۹. گفتن جملات دلگرم کننده

همیشه به یادتان بسپارید، آن‌ها والدین یا عزیزان سالخورده‌تان هستند و به اندازه‌ی کافی درد و ناراحتی دارند.
آن‌ها با تغییرات کوچک و بزرگ زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند، یا دچار بیماری و دیگر مشکلات جسمی و روحی هستند.
فقط چند کلمه‌ی دلگرم‌کننده از جانب شما و چند لحظه گفتگو با آن‌ها می‌تواند به اندازه‌ی زیادی روحیه‌ و خلق‌شان را بهبود ببخشد. این کار باعث شادی و افزایش عزت نفس‌شان می‌شود، و در صورت تجربه‌ی این عزت نفس، آن‌ها آدمهایی سازنده‌تر خواهند بود و حس بهتری نسبت به خودشان خواهند داشت. تمام این اقدامات دلگرم کننده باعث می‌شوند آن‌ها مشکلات و نگرانی‌های‌شان را فراموش کنند و زندگی‌شان رنگین‌تر شود.

اندی رونی، نویسنده‌ی مشهور آمریکایی می‌گوید، بهترین کلاس درس دنیا بودن در خدمت سالمندان است.‌

همه‌ی ما می‌دانیم، هر آن‌چه در زندگی داریم بخاطر عشق و محبت والدین و عزیزان سالخورده‌ی‌مان است، این طور نیست؟
آیا نگهداری درخور و شایسته‌ی آن‌ها در خانه درخواست بسیار سنگین و بی‌موردی است؟

بنابراین، بسوی والدین‌تان بشتابید وبه آن‌ها عشق بورزید، بخاطر تمام عشق و کمکی که درتمام طول زندگی به شما کرده‌اند.
با این کار شما بیش‌تر از آن‌ها خوشحال خواهید شد، و فراموش نکنید، آن‌ها همیشه در کنارتان نخواهند بود.

نگهداری و مراقبت از افراد سالخورده عین ثواب است و دعای خیر آنها پشتوانه مسیر زندگی شما خواهد شد.

حتی کسانی که خیلی اعتقادی به موضوع ثواب ندارند نیز نگهداری و مراقبت از افراد سالخورده را وظیفه خود می‌دادند.

نگهداری از والدین سالخورده نه تنها یک عبادت بلکه تضمین آینده خودتان نیز هست.

جهت نگهداری سالمند و پرستاری از سالمند با شرکت خدماتی سما گستر پارسا تماس بگیرید.

نوشتهٔ پیشین
خدمات منزل
نوشتهٔ بعدی
آموزش نگهداری از کودک و نوزاد

No results found

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonتماس مستقیم